Yaşar İmamoğlu
1950 tarihinde Irak Kerkük’te dünyaya geldi. Babası Hacı Gafur İMAMOĞLU Irak’ın ileri gelen tüccarlarından olduğu için küçük yaşlarda eğitiminin yanı sıra ticaretle de ilgilendi. Lise yıllarına geldiğine halkının zülüm görmesini engelleme isteğini Saddam hükümetine karşı Türkmen gençlik teşkilatına katılarak hayat geçirdi ve 1970’te Türkmen bölgelerine Saddam’a karşı öğrenci boykotunu başlattı.

Türkiye’de Anadolu Üniversitesi’nde tahsilini tamamladıktan sonra Irak İskân Bakanlığı’nda proje müdürü olarak görev aldı. 1988 – 1990 Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde 2. başkan olarak görev yapmış,1988 Irak Milli Türkmen Partisi, 1996’da Türkmeneli Vakfı ve 1997’de Irak Türkmen Cephesi kuruculuğunda aktif görev almıştır. Tümken şuura üyeliğini Saddam hükümeti düşene kadar gerçekleştirmiştir.

1992’de Viyana’da Irak Ulusal Kongresi - INC ilk kuruluşunda bütün Irak Muhalefetini bir araya toplamış ardından 1993’de Salahaddin kentinde toplanan Irak Ulusal Kongresinin ilk kurultayındaki on kişilik sura üyeleri arasında yer almıştır. 1992 -1996 tarihleri arasında Irak Milli Türkmen Partisi Irak Sorumlusu olarak görev almıştır.

2003 Saddam rejimi düşüşünde Türkmen Cephesi Genel Koordinatörü olarak Kerkük’te Türkmenlerinin teşkilatlanmasında, 2007’ye kadar da Türkmeneli Vakfı’nda yöneticilik hizmetinde bulunmuştur.1996 yılından beri Türkmenistan Dünya Türkmenleri Cemiyeti’nde Irak Türkmenlerinin daimi temsilciliğini gerçekleştirmektedir.

Irak’ı Türkmenleri ve Kürtleri en iyi bilen isimdir. Gençlik yıllarından beri Türkmen davası için verdiği çalışmalarla toplum içerisinde Türkmen politikası ile ilgili en etkin isimler arasında gösterilmiştir.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)