İlhan Arakon
görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, yönetmen1916 yılında doğdu. 1944 yılında profesyonel olarak görüntü yönetmenliğine başladı. 1951'de kardeşi Aydın Arakon'un yönettiği 'İstanbul'un Fethi' adlı filmin görüntü yönetmenliğini üstlendi.

1953'de ilk renkli Türk belgeselini, aynı yıl ilk konulu renkli Türk filmi olan 'Salgın'ı çekti. Ülkemizde ilk kez sinemaskop film denemeleri yaptı ve bu teknikle çok sayıda film çekti. Türkiye'deki ilk haber ajansı olan A.D.S.'yi kurarak habercilik alanında öncü oldu. Ülkemizdeki ilk Televizyon yayınını başlatan Teknik Üniversite Televizyonu'nun kuruluşunda Prof.Dr. Adnan Ataman ile birlikte çalıştı.

50 yılı aşkın bir süre Türk Sineması içinde ürün verdi. 'Gençlik Günahı', 'İstanbul'un Fethi', 'Hıçkırık', 'Kadın Asla Unutmaz', 'Vahşi Çiçek', 'Aşk-ı Memnu' gibi gerek teknik gerekse estetik yönden üstün yapımlarda görüntü yönetmeni ve sanat yönetmeni olarak çalıştı.

Ayrıca 'Eski Evler Eski Ustalar', 'Dünya Durdukça' (Mimar Sinan belgeseli) gibi kültürel birikimimizi ele alan belgesellerde teknik danışmanlık ve görüntü yönetmenliği yaptı. Yurt içinde ve dışında bir çok ödül kazandı.

1974 yılında Prof.Sami Şekeroğlu tarafından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema-TV Enstitüsü'nde başlatılan eğitim çalışmalarına katıldı. Ülkemizde ilk kez akademik düzeyde sinema eğitimi veren Sinema-TV Enstitüsü‘nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Son nefesine kadar bu kurumdan ayrılmadı.

Sinema-TV Enstitüsü'nden başlayarak bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nde kesintisiz olarak 32 yıl lisans, yüksek lisans ve Sanatta Yeterlik kademelerinde dersler verdi. Gerek teorik gerekse uygulamalı derslerde profesyonel alanda edindiği bilgi ve deneyimlerini öğrencilerine aktardı.

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararı ile kendisine 'Fahri Profesör' ünvanı verildi. 3 Şubat 2006 tarihinde vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Yeşilçam'ın duayenlerinden Arakon öldü
Hürriyet 3 Şubat 2006

Türk sineması bir ustasını kaybetti. Sanatçı ve eğitimci kişiliğiyle Yeşilçam'da önemli bir yeri olan, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, yönetmen olarak 400‘ün üzerinde filme imza atan İlhan Arakon hayata veda etti. Ülkemizdeki ilk sinema eğitimini başlatan Sinema-TV Enstitüsü‘nde Prof.Sami Şekeroğlu başkanlığındaki ilk eğitim kadrosunda Lütfi Akad, Metin Erksan, Halit Refiğ ile birlikte yer alan İlhan Arakon 90 yaşındaydı.

Arakon için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Merkezi‘nde 4 Şubat Cumartesi günü saat 11.30‘da bir tören düzenlenecek. Arakon aynı gün Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camide kılınacak ikindi namazını takiben Zincirlikuyu‘daki aile mezarlığında toprağa verilecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)