Fatmir Seydiu
Kosova Eski Cumhurbaşkanı23 Ekim 1951 tarihinde Kosova’nın kuzeyinde yer alan Podujevo kasabasının yakınlarındaki Pakastica köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Hukuk alanında doktora derecesi aldı. Priştine Üniversitesi Hukuk ve Siyasal Bilgiler fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Cumhurbaşkanı seçildiğinde, LDK genel sekreterliği, meclis grup başkanlığı ve meclis başkanlık divanı üyeliği görevlerini yürütüyordu. 1990’ların başında Rugova önderliğindeki bir grup aydın tarafından kurulan LDK’nın kuruluşunda önde gelen üyelerinden biri oldu.

Kasım 2001’de, Kosova’da 1998-1999'da yaşanan olayların ardından yapılan ilk serbest seçimlerde meclise girdi.

2001 tarihli Kosova Anayasal Çerçevesini kaleme alanlar arasında yer aldı.

Ilımlı bir siyasetçi olarak nitelendirildi.

Tek aday olarak seçime girdi. Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte otomatik olarak Kosova müzakere ekibinin de başı oldu. Kosovalı Arnavut çoğunluğun Sırbistan’dan bağımsız olma arzusuna kavuşması yönünde çalışacağı vaadinde bulundu.

10 Şubat’ta yaptığı konuşmasında, müzakere ekibinin görüşmeleri 2006 yılı sonuna kadar başarılı bir şekilde sonuca bağlaması için elinden geleni yapacağına söz verdi. “Kosova’nın bağımsızlığı tartışılamaz” dedi.

Arnavutça, İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve üç çocuk babası. Ailesiyle birlikte Priştine’de yaşamaktadır.HABER

Kosova’nın yeni lideri Fatmir Seydiu oldu
Zaman 11.02.2006

Kosova meclisi, efsanevi lider İbrahim Rugova’nın yerine ılımlı görüşleriyle tanınan Fatmir Seydiu’yu (54) seçti.

120 sandalyeli mecliste yapılan seçimin 3. turunda 12’ye karşı 80 kabul ve 17 çekimser oy alan Seydiu, Kosova’nın yeni başkanı oldu. Rugova’nın fahri başkanı olduğu Kosova Demokratik Birliği Partisi Genel Sekreteri olan Seydiu, Kosova Meclisi Başkanlık Kurulu üyeliği görevini yürütüyordu.

Meclisi boykot eden 10 Sırp üye seçime katılmazken, Türk ve Boşnak vekiller Seydiu’ya destek verdi.

Seçimin ardından, Kosova’nın nihai statüsüyle ilgili görüşmelere devam edilmesi bekleniyor. Seydiu, ay başında yaptığı açıklamada, nihai statüyle ilgili olarak, “En iyi çözüm bağımsızlıktır.” demişti. Yeni lider, dünkü teşekkür konuşmasında da “Demokratik Kosova’nın AB ve Avro-Atlantik kurumlarla bütünleşmesi için çaba harcayacağım.” dedi.

Dün başta AB olmak üzere uluslararası toplumdan Fatmir Seydiu’ya destek mesajları geldi. Hukuken Sırbistan-Karadağ’a bağlı olan Kosova, 1999’daki NATO operasyonundan beri BM idaresinde bulunuyor.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)