Gülbeyaz Karahasan
HAKKINDA YAZILANLAR

PASOK'tan Türk vali adayı
TAKİ BERBERAKİS Atina
Milliyet 6 Mayıs 2006

Yunanistan'da ana muhalefet partisi PASOK'un lideri Yorgo Papandreu, büyük bir sürpriz yaparak, Batı Trakyalı Müslüman Türk azınlığından Bayan Gülbeyaz Karahasan'ı bölge valiliğine aday gösterdi.

Ülkede gelecek ekim ayında yapılacak belediye ve vali seçimleri öncesi siyasi partiler destekledikleri adayları açıklama sürecini başlattı. Bu çerçevede Papandreu dün, PASOK grubundaki konuşmasında, İskeçe-Drama-Kavala illerini içeren bölge valiliği görevi için partisinin Avukat Gülbeyaz Karahasan'ı destekleyeceğini açıkladı. Papandreu, bu kararı ile sembolik olarak,
• Partimizin, farklı medeniyetler ve dinlerin bir arada yaşaması politikasını,
• PASOK'un Batı Trakya'daki azınlık lehinde geçmişteki icraatlarını,
• Hıristiyan ile Müslümanların ilişkilerini ve
• Demokratik Yunanistan'ı simgelediğini savundu.
PASOK üyesi Karahasan, son yıllarda parti içinde etkin çalışmalarıyla dikkati çekiyor. İskeçe'de yaşayan 27 yaşındaki Gülbeyaz Karahasan evli ve bir çocuk annesi.

Vali seçimi

Yunanistan'da il valileri ve bölge valileri seçimle işbaşına geliyor. Ülkede belediye başkanları ve valilerin seçileceği yerel seçimler gelecek ekim ayında yapılacak.

57 ilin 13 bölgeye ayrıldığı Yunanistan'da İçişleri Bakanlığı'nın düzenlemesiyle, her 3 ila 4 ili bir çatı altında bölge olarak üst yönetim olan bölge valiliğine bağlı oluyor.

Avukat Gülbeyaz Karahasan, Müslüman Türk azınlığın yoğun olduğu İskeçe, Kavala ve Drama illerinin birleşmesinden oluşan bölgeye vali olmak için seçim mücadelesi verecek.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)