Süreyya Yusuf
şair, yazar


Kosova ve Makedonya Türk Edebiyatı1923 yılında Köprülü’de doğdu. Babası Kamil Bey, annesi İsmet Hanım. İlkokulunu doğduğu kentte tamamladı. Ailesinin Üsküp'e yerleşmesiyle öğrenimine orada devam etti. Büyük Medrese’den mezun oldu.

1939 yılında SKOJ'a (Yugoslavya Komünist Gençlik Birliği) katıldı. Yardım Cemiyeti dahilinde faaliyet gösteren edebiyat kolunun etkin üyelerindendi.

1940-1944 yılları arasında Yugoslavya Halk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, yüksek öğrenim görmek amacıyla Belgrad'a gitti. 1951 yılında Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi Şarkiyat Bölümü'nden mezun oldu.

Aynı yıl evlenip Priştine'ye yerleşti. Önce öğretmenlik yaptı. Ardından da Priştine Meto Bayraktar İlkokulu'na müdür olarak atandı.

Aynı yıllarda Priştine Radyosu'nda Türkçe çocuk yayınları hazırladı. Bir süre Üsküp Nikola Karev Öğretmen Okulu'nda Türk Dili ve Edebiyatı dersi okuttu. 1963 yılında Prizren Yüksek Pedagoji Okulu'nda Türk Dili ve Edebiyatı okutmaya başladı.

1973 yılında Priştine Üniversitesi'nde açılan Şarkiyat Bölümü'nde öğretim görevlisi oldu.

19 Temmuz 1977 tarihinde Balıkesir Ören'de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.


ESERLERİ:

Dilimiz ve Biz 1972
Ali Ağa (hikayeler) 1974
Yugoslavya Türk Şiiri Antolojisi 1976
Dil Çalışmaları, Tan Yayınları, Priştine 1984
Öyküler, Tan Yayınları, Priştine 1982
Ömrümün Tek Rüyası (oyun) 1972
Ramazan Akşamları (Branislav Nusiç'ten çeviri)
HAKKINDA YAZILANLAR

Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1.Karşıyaka Şiir Kurultayı
19-21 Mart 2004/ İzmir

Bu şartlar altında Kosova Türk şiirinin canlandırılması misyonunu, aslen Makedonyalı olan Süreyya Yusuf üstlenmiştir. Onun çabalarıyla Makedonya’ya geçen Naim Şaban, Nusret Dişo ve Nimetullah Hafız’ın, kısa sürede şiirde önemli yol kat ettikleri aşikardır.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)