Sadık Tanyol
şair, hukukçu


Kosova Türk Edebiyatı16 Aralık 1946 tarihinde Prizren'de doğdu. İlkokulu ve öğretmen okulunu Prizren’de tamamladı. Mamuşa'da ilkokul öğretmenliği yaptı. Üsküp'te çıkmakta olan Birlik gazetesinin Prizren muhabirliğini üç yıl süreyle yürüttü.

1971 yıllında Doğru Yol KGSD Nazım Hikmet Yazın Kolu Başkanı seçildi. Böylece "Doğru Yol "Kültür /Sanat dergisini çıkardı.

1975 yılında Priştine'de Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1976-1983 yılları döneminde Prizren Hafif Suçlar Mahkemesi'nde yargıç olarak çalıştı.

Bir dönem Prizren Belediye Savcı Yardımcısı görevinde bulundu. Prizren'de serbest avukat olarak çalıştı.

1990 yılında kurulan Kosova Türk Demokratik Birliği’nin (Kosova Demokratik Türk Partisi) kurucu başkanıydı. Partide çalışmalarını 1999 yılına kadar sürdürdü.

27 Temmuz 2014 tarihinde Prizren'de vefat etti.

ESERİ:

Akan Zamana Şiir (Tan, Priştine , 1991) adlı bir şiir kitabı vardır.
HAKKINDA YAZILANLAR

Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1. Karşıyaka Şiir Kurultayı
19-21 Mart 2004/ İzmir

Kosova Türk şiirinin en hızlı gelişim dönemi, Priştine’de, haftalık “Tan” gazetesinin yayımlanmaya başladığı 1969 sonrası dönemdir. Sadık Tanyol, Fahri Mermer, Raif Kırkul, Burhan Sait, Aziz Serbest, Özcan Micalar, bu dönemde ortaya çıkan şairlerdir.

Son Kosova olayları öncesinde, Türkçe olan bütün yayın faaliyetinin durdurulması nedeniyle zor günler yaşayan Kosova Türk şiiri, NATO’nun müdahalesinden sonra Türkiye’nin desteği sayesinde, tekrar toparlanma sürecine girmiş bulunmaktadır.
VEFAT-HABER

Sadik Tanyol Vefat Etti
26 Temmuz 2014

Tedavi için Türkiye’ye giden avukat Sadik (Zeçir) Tanyol orada vefat etti. Bu akşam cenazesinin Kosova’ya getirilmesi beklenen Kosova Türk Demokratik Partisi (Türk Demokratik Birliği) kurucu başkanı Sadik Tanyol’un yarın (27.07.2014) Dragoman Camii’nde öğle namazına müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra Prizren Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Sadik Tanyol’un naaşı, aile evi Petrit Bytyçi caddesi no:55/4 adresinden kaldırılacak.

Sadik Tanyol’a Allahtan rahmet dilerken eşi Nazan, kızı İnci, oğlu Enis ve Tanyol ailesine taziyelerimizi sunarız.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)