Necmettin Kerim
Kerkük Eski Valisi


Washington Kürt Enstitüsü Eski Başkanı


doktor


Najmeldin Karim1949 yılında Kerkük'te doğdu. Lise eğitimini Kerkük’te tamamladı. Musul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1971 yılında, Kürt Öğrenci Birliği liderliğine seçildi. Bir yıl sonra, 1972 yılında peşmerge güçlerine katıldı. ABD'ye geldi. George Washington Üniversitesi’nde nöroşirürji eğitimini tamamladı. Molla Mustafa Barzani’nin kişisel doktoru oldu.

ABD'de Kürtlerle ilgili konularda aktif rol oynadı. 1991-1999 yılları arasında Kuzey Amerika Kürt Ulusal Kongresi kurucu üyesi ve başkanı olarak görev yaptı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi ve ABD Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Kürt sorunu hakkında bilgi verdi. Washington Kürt Enstitüsü'nün kurucusu ve başkanıydı. Ayrıca Paris Kürt Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1992 yılında, Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Dışişleri Bakanlığı ile çalıştı.

Irak Ulusal Kongresi Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. Viyana Konferansı'na katıldı. Aralık 2002'de Londra'da Irak Muhalefeti Konferansı'na katıldı. Yönlendirme Komitesi’ne seçildi. 2003 Şubat ayında Irak Muhalefet Yönlendirme Komitesi’nin Selahaddin toplantısına katıldı. 2003'te Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra Bağdat'ta düzenlenen ilk konferansın da üyesiydi.

Washington'da Nöroşirürji konusunda çalıştı.

29 Mayıs 2011 tarihinde Kerkük Meclis Vilayeti’nde vali ve meclis başkanlığı seçimi yapıldı. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Listesi’nde Kerkük Milletvekili olan Dr. Necmettin Kerim Kerkük valisi, Irak Türkmen Cephesi’nin adayı ve Kerkük İl Meclisi üyesi olan Hasan Turan Meclis Başkanı seçildi.

16 Ekim 2017 tarihinde Irak Ordusu'ndan kaçarak makamını terk etti.HABER

Kürt sineması Montreal'de
Özgür Gündem 30.10.2006

Montreal Kürt Enstitüsü ve Cinematheque Quebecoise'ın ortak çalışmalarıyla 'Kürt Sinemasının Odysesi' adıyla gerçekleştirilen Kürt Filmleri Festivali açılışını yaptı. Cinematheque Quebecoise'da verilen resepsiyona Kürt yönetmen Jano Rosebiani, Kürt kökenli Irak Kanada Büyükelçisi Howar Ziad, Washington Kürt Enstitüsü Başkanı Doktor Najmeldin Karim ve Quebecli parti temsilcileri katıldı. Açılış filmi olarak gösterimi planlanan Hiner Saleem'in son filmi 'Dol', teknik aksaklıklardan dolayı yerini aynı yönetmenin 'Sıfır Kilometre' adlı filmine bıraktı.

Açılış konuşmasını yapan Kürt Enstitüsü Başkanı Lili Charoeva, bir yandan etkinliğe dair heyecanını paylaşırken, diğer yandan da resepsiyona katılmaları beklenen Kürt yönetmenler Hiner Salem ve Bahman Ghobadi'nin aralarında bulunamamasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Güney Kürdistan Hükümeti ve Paris Kürt Enstitüsü'nün katkılarıyla gerçekleşen festival 20'yi aşkın çoğunluğu uzun metraj olan film gösterimleriyle 9 Kasım'a kadar devam edecek. Festivalde Salem'in 'Sıfır Kilometre', 'Hayallerimizin Ötesinde', 'Gelin Çok Yaşa, Kürdistan'ın Özgürlüğü', 'Votka Limon'; Bahman Ghobadi'nin 'Sarhoş Atlar Zamanı', 'Kaplumbağalar da Uçar', 'Irak'ta Terk Edilmiş Anavatanımın Şarkıları'; Nizamettin Ariç'in 'Beko'ya Bir Türkü'; Jano Rosebiani'nin 'Yaşam'; Samira Makhmalbaf'ın 'Karatahtalar'; Yılmaz Güney'in 'Umut', 'Ağıt', 'Arkadaş', 'Yol', 'Sürü've Kazım Öz'ün 'Fotoğraf' adlı uzun metraj filmleri yer alıyor. MONTREAL

MELEK KANİYOLU - ANF

HABER

Kerkük Valisi Kerim: Davutoğlu'nun ziyareti son derece önemli
5 Ağustos 2012

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretinin son derece önemli olduğunu söyledi. Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti ile ilgili açıklama yapan Kerim, Valilik olarak ziyareti desteklediklerini söyledi. Kerim, ''Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyareti son derece önemli. Sayın Bakan ziyareti sırasında Türkiye'nin Kerkük ve Irak'taki tüm etnik gruplara eşit mesafede olduğunu vurguladı'' diye konuştu. Davutoğlu'nun, Kerkük ve Irak'ın kalkınması için destek verme taahhüdünde bulunduğunu belirten Kerim, ''Türk firmalarının Kerkük ve Irak'ın kalkınmasında büyük katkısı olabilir'' dedi.

-Ziyaret öncesinde gerekli izinler alındı-

Davutoğlu'na gerekli konukseverliğin gösterildiğini belirten Necmeddin Kerim, ''Sayın bakan ve refakatindeki heyet için Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapıldı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uçuş izni alındı'' diye konuştu.

Irakiye Koalisyonu Meclis Grubu lideri milletvekili Salman Cumeyli de AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretinin Irak Hükümeti'nin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirterek, ''ziyaretten rahatsızlık duyulması gerçekten şaşırtıcı ve tuhaf'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak'ın Kerkük kentine yaptığı tarihi ziyaretin ardından Iraklı yetkililerden ziyaretin Irak merkezi hükümetinin bilgisi dışında gerçekleştiği yönünde iddialar dile getirilmiş, bunun üzerine Irak'ın Ankara Büyükelçisi Abdül Amir Kabil Abi Tabikh Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, söz konusu açıklamaların kabul edilemez olduğu, açıklamalar konusunda dikkatli olunması gerektiği bildirilmişti.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Türkmen milletvekili Serdil Tahsin, Maliki hükümetinin ziyaretle ilgili verdiği notayı kabul edilemez olarak nitelerken, Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Aydın Maruf Selim, Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi kınadı.

Irak Meclis Başkanı Üsame Nüceyfi ise, dünkü meclis oturumunda, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zabari'ye, Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti hakkında meclise bilgi vermesi çağrısında bulundu.

Ahmet Davutoğlu 75 yıl aradan sonra Kerkük'ü ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı oldu. Daha önce dönemin Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, Kerkük'e gitmiş, Fahri Korutürk de Cumhurbaşkanı olarak kenti ziyaret etmişti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)