Kamil Koç
Kamil Koç Firması Kurucusu


işadamı1901 yılında Bilecik'in Pazarcık ilçesinde doğdu. İnönü ve Sakarya Meydan Muharebeleri yıllarında babasını kaybetti. Rüştiye ikinci sınıfı terk edip çalışma hayatına atıldı. Askere gidinceye kadar kardeşleriyle birlikte çiftçilik yaptı. 1922 -1924 yılları arasında askerlik görevini, Bilecik Kumandanlığı santralinde yaptı.

1926 yılında bir Fiat araba alarak, Bursa - Bilecik/ Karaköy arasında şehirlerarası yolcu taşımacılığı işine başladı. Değişik dönemlerdeki cazip işlere itibar etmedi. 1943-1951 yılları arasında Ereğli Kömür İşletmeleri'ne Zonguldak ve Devrek dolaylarından maden direği, İzmit Kağıt Fabrikası’na da Bartın'dan tomruk sevkıyatı yaptı.

Bir ara sabun ve tütün alım satımıyla ilgilendiyse de, öncüsü olduğu şehirlerarası yolcu taşımacılığını geliştirmeyi sürdürdü. MHP Genel Yönetim Kurulu üyesiydi.

1975 yılında vefat etti.
HABER

Kâmil Koç satılıyor
Hürriyet 6 Haziran 2013

1926 yılında kurulan Kâmil Koç satılıyor. Şirket sahipleri satış görüşmelerini yatırım fonu Actera Holding ile yürütüyor. Kâmil Koç Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sema Gülez, “satış görüşmelerinde önemli bir aşamayı kat ettik” dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)