Dursun Yıldırım
akademisyen1946 yılında Rize’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1968 yılında mezun oldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. Aynı üniversitede, 25 Mart 1975’te doktora, 1980’de doçent ve 3 Mayıs 1988’da profesörlük ünvanlarını aldı. 1975 yazında kısa dönem yedek subaylık eğitimini tamamladı.

Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli ülkelerde (ABD, Avrupa ve eski SSCB coğrafyasında) görevlerde bulundu. Pek çok AB ülkesinde konferans verdi. University of Washington’da (Seattle) bir süre görev yaptı ve alanıyla ilgili araştırmalarda bulundu. Türk tarihi, kültürü ve diliyle ilgili gerçekleştirdiği çeşitli projeleri yayınlandı.

Türkiye’nin birçok akademik kurumunda kurucu, idareci ve bilim adamı olarak görev yaptı. Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Uzmanlık alanıyla ilgili bir çok eseri basıldı. Günlük ve haftalık gazetelerde pek çok makale ve köşe yazısı yayınlandı. Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi. Tuğrul ve Çağrı adlı iki çocuğu vardır.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)