Erden Kıral ( 1942)
sinema yönetmeni1942 yılında Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nde eğitim gördü. Osman Seden, Bilge Olgaç ve Mehmet Dinler gibi yönetmenlere asistanlık yaptı. Bir süre reklam filmleri çekti. 'Kumcu Ali Yaşar' ve 'Unutulmuşlar' gibi iki kısa film yönetti. Fransa'ya giderek oradaki Fas'lı işçilerin yaşamlarını yansıtan bir belgesel film çekti. 'Yedinci Sanat' ve 'Çağdaş Sinema' dergilerinde yazılar yazdı. 'Gerçek Sinema' ve 'Güney' dergilerinde yöneticilik yaptı. 1978'de Yaşar Kemal'in 'Teneke' adlı eserinden hareket ederek ilk uzun metrajlı filmi 'Kanal'ı yönetti. 1979'da da Orhan Kemal'in aynı adlı romanından uyarladığı 'Bereketli Topraklar Üzerinde' adlı filmi çekti.

'Bereketli Topraklar Üzerinde', 1981'de Strasbourg Film Şenliği Büyük Ödülü'nü kazandı. Aynı yıl Antalya Film Festivali'nde 'En İyi Yönetmen' ödülüne layık görüldü.

1982'de Ferit Edgü'nün 'O' adlı romanından esinlenerek 'Hakkari'de Bir Mevsim' adlı filmi beyazperdeye aktardı. Film Berlin Film Şenliği'nde Gümüş Ayı, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu, Uluslararası Sanat ve Deneme Sinemaları Birliği ve Interfilm ödülünü kazandı. 'Hakkari'de Bir Mevsim', Korsika'da yapılan II. Akdeniz Kültürleri Şenliği'nde 'En İyi Film' seçildi.

1983'te Berlin'e yerleşti. Ertesi yıl 'Ayna' adlı filmi çekti. Osman Şahin'in 'Beyaz Öküz' adlı öyküsünden esinlenerek beyazperdeye aktarılan 'Ayna', Korsika'nın Bastia kentinde yapılan III. Akdeniz Kültürleri Film Şenliği'nde Basın-Eleştiri Ödülü, Uluslararası Sinema Günleri Altın Lale Yarışması'nda mansiyon ve Portekiz'de Figueria da Foz Film Şenliği'nde büyük ödülü kazandı. 1984'te Berlin Sanat Akademisi üyeliğine seçildi.

1987'de Ömer Polat'ın senaryosunu yazdığı 'Dilan' adlı filmi sesli olarak çekti. 1988'de 'Av Zamanı'nı yönetti. Film, Berlin Sinema Şenliği'nde Türkiye'yi temsil etti. 1992'de 'Mavi Sürgün' adlı filmi yönetti. Sanatçının bu çalışması Antalya Film Festivali'nde 'En İyi Film' seçildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)