Emine Ayna
DTP Eski Eş Başkanı


BDP Diyarbakır Milletvekili1968 yılında Diyarbakır'da doğdu. Ortaokul mezunu ve bekar. Gökkuşağı Kadın Derneği'nin kurucu başkanı. Milletvekili olmadan önce Adana'da yaşıyordu. 2007'de bağımsız aday olarak girdiği seçimlerde Mardin milletvekili oldu ve DTP grubuna katıldı. Kasım 2007'de DTP Eşbaşkanlığı görevini üstlendi. DTP'nin kapatılmasının ardından BDP'ye geçti. Şubat 2010'da BDP MYK üyeleri arasında yer aldı.

Kürt kökenli olmasına karşın Kürtçe bilmiyor.

Emine Ayna'yı 'özel' kılan yanlarından biri 12 Mart 1971 döneminde Tokat'ın Kızıldere köyünde Mahir Çayan'la birlikte öldürülen THKO üyesi Ömer Ayna'nın kuzeni olması.

Konya'da yaptığı bir konuşmada, Abdullah Öcalan'ın zehirlendiğini iddia etti. Bu, bir savaş kışkırtıcılığıdır" dedi. Bu sözler üzerine bir çok şiddet eylemi gerçekleşti."HABER

Türk'e yasak var, Emine Ayna'ya yokPartinin eşbaşkanı konumunda olan ve sert söylemleriyle tepki çeken ve partinin şahin kanadından olan Emine Ayna ile ilgili bir yasak talebi olmadığı için herhangi bir işlem yapılmadı.Ahmet Türk, Kürt sorununun mutlaka TBMM çatısı altında çözülmesi gerektiğine vurgu yapan bir isimdi. Gerek söylemi gerekse silahlı mücadeleye karşı eleştirileriyle dikkat çeken Ahmet Türk'e yasak geldi.Bun karşın partinin en şahin ismi olan Emine Ayna ile ilgili iddianamede herhangi bir yasaklama talebi yoktu. Ayna, Demokratik Açılım sürecinde yaptığı çıkışlarla ortamın gerginleşmesine neden olmuş, açıklamalarıyla tepki toplamıştı. Demokratik Açılımı "zıkkım" olarak niteleyen Ayna DTP tabanının kendilerinden, dağa çıkmalarını istediğini belirtmişti.HABER

DTP'de '3 başlı yönetim' dönemi başladı
Habib Güler
Zaman 9 Kasım 2007

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 2. olağanüstü kongresini yaptı. Tek aday olan Nurettin Demirtaş, genel başkan seçildi. Parti Meclisi'ne (PM) giren Mardin Milletvekili Emine Ayna, fiilen 'eşbaşkanlık' görevinde bulunacak.
DTP'nin TBMM grup başkanlığını ise Mardin Milletvekili Ahmet Türk sürdürecek.
Emine Ayna (Genel Başkan Yardımcısı-Eşbaşkan): Çayanla birlikte öldürülen Ömer Ayna'nın kuzeni.
HABER

BDP'de krizin adı: EMİNE AYNA!
NAMIK DURUKAN
Milliyet 9 Ekim 2013

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın parti yönetimince reddedilen görevi bırakma ve olağanüstü genel kurulu toplama tekliflerinin perde arkasındaki en önemli etkenlerden birinin “Emine Ayna” krizi olduğu öğrenildi.

Parti çalışmalarına katılmadığı, verilen görevleri yapmadığı gerekçesiyle Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna’yı disipline sevk etmek isteyen Demirtaş, kadın örgütlenmesinin direnişi ile karşılaştı. Demirtaş’ı görev alanlarına müdahale ile eleştiren kadın grubu, “Böyle bir cezalandırma yapılacaksa, ona biz karar veririz” diyerek, disipline göndermeyi engelledi. Bunun üzerine Demirtaş’ın, “O zaman partiyi buyrun siz yönetin” diyerek olağanüstü kongre istediği öğrenildi. Demirtaş, “blöf” yapmadığını göstermek için de yerel seçimlerden önce olağanüstü kongerenin toplanmasını talep etti. Ancak parti yönetimi, yerel seçimler öncesinde dengelerin oynayacağı ve seçim konsantrasyonunun bozulacağı gerekçesiyle Demirtaş’ın bu talebini işleme koymadı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)