Latif Öz
besteci, şarkıcı1970 yılında Kayseri’de doğdu. 1990 yılına kadar baba ocağında devam etti. Teknik lise makine bölümüne devam etti. Bu yıllarda Kayseri Halk Eğitim Merkezi'nde bağlama kursuna başladı. Hemen ardından Kayseri Belediye Konservatuarı'na geçip iki yıl akşam derslerine devam etti. 1990 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü'nü kazandı. Üniversite yıllarında çok sayıda koroda görev aldı. Hicran ve Ümit isimli ilk albümünü 1995 yılında dostu Ertuğrul Erkişi ile birlikte çıkardı.

1996 yılında kurdukları Güfte Müzik Araştırmaları Derneği'nin yıllarca yöneticiliğini yaptı. Yüksek lisans eğitimine başladı. Öğretmenliğe başlaması ile yüksek lisans eğitimini yarıda bıraktı. 1999 yılında Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi'ndeki öğretmenliğinden istifa etti. Aynı yıl açtığı özel müzik dershanesine 2003 yılında müzik yapımcılığını ekledi. İkinci albümü Öylesine ve üçüncü albümü Yaprak Sarması'nı kendi firmasından çıkardı. Dördüncü albümü olan Tasavvufî Türküler Nil Prodüksiyon tarafından yapıldı. Kendi bestesi olan Duyur Allah'ım eseri ile ilk video klibi çekildi.

Beş yıl süre ile İzmir ve İstanbul’da bulunan özel radyolarda Işık Seli, Hicran ve Ümit, Latif Sedalar, Şehnaz Longa, Latif Öz İle Müzik Faslı, Türkü Tadı isimli canlı türkü programları yaptı.

Radyo Başak'ta Türküler Bizi Söyler isimli programını hazırladı. Divan şiirine ilgisinden dolayı iki yıl özel Osmanlı Türkçesi dersleri aldı.
Klasik el sanatlarına ilgisi onu ebru derslerine yöneltti.

Şarkı ve türkü formlarında yaptığı besteler değişik sanatçılar tarafından değerlendirildi. Saha çalışmalarında birçok türkü ve masal derledi. Son olarak İzmir'in kültürel yönden tanıtımı için VCD formatında İzmir Türküleri isimli albümü hazırladı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)