Mustafa Kumlu
Türk-iş Eski Genel Başkanı


sendikacı1951 yılında Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı Büyükkaramanlı Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu ve liseyi Kayseri’de okudu. Askerlik görevinden sonra 1974 yılında DSİ 12. Bölge Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışmaya başladı ve 1977 yılında Kayseri TES-İŞ Sendikası’nın Genel Sekreterliği’ne seçildi. Bu görevi 1986 yılına kadar sürdürdü. 1986 yılında Kayseri Şube Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi sürdürürken 1990 da Genel Merkez Olağanüstü Genel Kurulu’nda Genel Mali Sekreterliğe getirildi. Kumlu, TES-İŞ’in 7. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçildi. TÜRK-İŞ’in 1999 yılında yapılan genel kurulunda Genel Mali Sekreterliğe seçilen Kumlu 19. Olağan Genel Kurulda da Genel Sekreterlik görevine getirildi. Kumlu evli ve iki çocuk babasıdır.
HABER

Türk-İş'in yeni genel başkanı Kumlu
9 Aralık 2007

Türk-İş Genel Başkanlığı'na Mustafa Kumlu seçildi. 2002'de Türk-İş Genel Başkanı olan Salih Kılıç, Türk-İş'in 20. Olağan Genel Kurulu'nda seçimi kaybetti.

Türk-İş Genel Başkanlığı'na Mustafa Kumlu seçildi. Türk-İş'in 20. Olağan Genel Kurulu, yönetim organlarına yapılan seçimlerle çalışmalarını tamamladı. Türk-İş Genel Başkanlığına son yönetimde Genel Sekreterlik görevini yürüten Mustafa Kumlu seçildi.
HABER

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu istifa etti
2 Eylül 2013

Mustafa Kumlu, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanlığı görevinden istifa etti. Kumlu, istifa nedenini 2011 Genel Kurulu'ndan sonra konfederasyon yönetiminde yaşanan huzursuzluğun giderilememesi olarak bildirdi.

Kumlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"2011 yılında yapılan Türk-İş Genel Kurulu'nun hemen ardından, Türk-İş yönetiminde başlatılan huzursuzluk, zaman içinde giderilemeyecek bir noktaya getirilmiş ve konfederasyona zarar verir hale gelmiştir.

Türk-İş topluluğu içinde şube yöneticiliğinden genel başkanlığa kadar her kademede otuz altı yıl emek vermiş bir sendikacı olarak Türk-İş'in yüksek çıkarları benim için önemlidir.

Verdiğim bu önem gereği Yönetim Kurulu içinde yaşanan problemlerin aşılmasındaki en önemli görevin bana ait olduğu inancını taşıyor, bu temenniyle Türk-İş Genel Başkanlığı'ndan istifa ediyorum. Beni Türk-İş Yönetim Kurulu'na 1999 yılında Genel Mali Sekreter; 2003 yılında Genel Sekreter; 2007 yılında ve 2011 yıllarında Genel Başkanlığa seçen ve hiç bir kararımızda ve eylemliliğimizde yalnız bırakmayan Türk-İş topluluğuna teşekkür ediyorum.

Verdiğimiz mücadele ve eylemlilikte birlikte olduğumuz emek ve meslek örgütleri ile eylemlerimize destek olan halkımıza teşekkürü bir borç biliyorum."


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)