Zarifa Hanmehmet
akademisyen


Zarifa Hanmehmet(ova)25 Mart 1949 tarihinde Baku'de doğdu. 1971 yılında Azerbaycan Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Sanayi ve Kamu İnşaat Mühendisi Kürsüsü'nden yüksek mühendis diploması alarak mezun oldu. 1972 yılında Azerbaycan İnşaat Mühendisliği Üniversitesi İnşaat Yapıları Bölümü'nde asistan olarak göreve başladı. 1982 yılında Leningrad Teknik Akademisi'nde doktora yaptı. 1986 yılında Moskova’da Yapı Anabilim Dalında doçentlik diplomasını aldı.

Türkiye’ye gelmeden önce 22 yıl Avrupa, Rusya ve Azerbaycan teknik üniversitelerinde çalıştı. 1994 yılında YÖK’ün daveti üzerine Türkiye’ye geldi. 1995 yılında Niğde Üniversite’de İnşaat Mühendisliği Bölümü Kurucusu ve Başkanı oldu. Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Anabilim Dalı Başkanı olarak 10 yılı aşkın süre görev yaptı. 1997 yılında profesör unvanı aldı. T.C vatandaşıdır.

Prof. Dr. Zarifa Hanmehmet(ova)’nın yurt dışında 50'nin üzerinde yayını neşredildi. Türkiye’de ise 'Betonarme Yapıların Hesap ve Tarsımı' ile ilgili 4 adet ihtisas kitabı yayınlandı.iletişim
[email protected]www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)