Hasan Gerçeker
Yargıtay Eski Başkanı1 Haziren 1946 tarihinde Ankara'da doğdu. Ankara Gazi Lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1970 yılında mezun oldu. Askerliğini İstanbul'da yedek subay olarak yaptı.

Ankara hakim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Doğubeyazıt, Pazaryeri, Aksaray Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu.

20 Ocak 1995 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 21 Ocak 2002 tarihinde ilk kez, 23 Ocak 2006 tarihinde ikinci kez Yargıtay Dokuzuncu Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Bu görevi sürdürürken 6 Şubat 2008 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca, Yargıtay Birinci Başkanlığı'na seçildi. 1 Haziran 2011 tarihinde emekli oldu.HABER

Yargıtay Eski Başkanı Gerçeker kazada yaralandı
5 Ağustos 2013

Seydişehir ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu, aralarında Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu ve eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile eşinin de bulunduğu 5 kişi yaralandı.

Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, Seydişehir-Antalya karayolu Gevrekli beldesi yakınlarında Hasan Gerçeker'in de içinde bulunduğu aracın, karşı yönden gelen otomobille çarpıştığını söyledi.

Kazada; Gerçeker, yanında bulunan eşi Saniye Gerçeker ve diğer araçtaki baba ile iki kızının yaralandığını belirten Sonel, "Yaralılar hemen Seydişehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumları iyi. Gerekli müdahaleler yapılıyor. Hasan Gerçeker'in eşiyle Ankara'dan Manavgat'a gittiğini öğrendik" diye konuştu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)