Gürsel Tekin
CHP İstanbul Milletvekili


CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı1964 yılında, Ardahan'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ardahan'da tamamladı. Ailesinin isteği üzerine, lise öğrenimine Kars'ta devam etti. Bu sırada siyasal düşüncesinin alt yapısını da oluşturmaya başladı. Savunduğu düşüncelerin "sosyal demokrasi"yle örtüştüğünü gördü. CHP Gençlik Kolları'nda faaliyet göstermeye başladı. 12 Eylül 1980 Darbesi'yle birlikte kesintiye uğrayan demokratik süreci, öğrenimini bitirmek ve teorik alt yapısını güçlendirmek için değerlendirdi. 1981 yılında, Kars Alpaslan Lisesi'nden mezun oldu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni kazandı. O dönemki siyasi ortam, öğrenimini tamamlamasına izin vermedi. Dönemin sosyo-ekonomik koşulları yüzünden ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. Darbenin etkilerinin ortadan kalkması ve yeniden sivil hayatın başlaması üzerine 1984 yılında kurulan Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de (SODEP) görev aldı.

1984'te yeniden aktif olarak başladığı siyaset, 1986-87 yılları arasında askerlik görevi dolayısıyla kesintiye uğradı. İstanbul Kuleli Askeri Lisesi'nde vatani görevini tamamladı. Sivil hayata döner dönmez ticarete atıldı. Aynı dönemde SODEP'in kapanması üzerine SHP'ye üye oldu. 1989 yılında Kadıköy Belediyesi'nde, partisini Meclis Üyesi olarak temsil etti. Bir sonraki seçime kadar bu görevi yürüttü. 1994'teki seçimlerin ardından da aynı görevi üstlendi.

1995 yılında sosyal demokratlar CHP çatısı altında birleşti. Meclis Üyeliği görevini bu kimlik altında sürdürdü. 1994-1997 yılları arasında, Kadıköy Belediyesi Encümen Başkanlığı koltuğunda oturdu. 1997 yılında Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

CHP Kadıköy İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeliğini de sürdürdü. 1999 yılına kadar aktif bir partili olarak çalıştı. Yapılan seçimlerden zaferle çıkılması üzerine, yeniden CHP Belediye Meclis Üyeliği ve Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

3 Kasım 2002'de, yani CHP'nin baraj altında kaldığı dönemde ise CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu görevi, 2002'den 2005'in sonuna kadar üstlendi. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde CHP'den Kadıköy'de Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı, Büyükşehir Belediyesi'nde ise Meclis Üyeliği görevine seçildi.

Bu görevlerin yanı sıra düşüncelerini ifade edebilmek amacıyla, çeşitli gazete ve dergilerde makaleler kaleme almaya başladı. Halka ve Olaylara Tercüman, İnternethaber, Siyasal Birikim, Serhat Kars, Gazete Kadıköy, Gerçek Gündem ve Forum Diplomatik gazetesinde düşüncelerini kamuoyuyla paylaşma fırsatı buldu.

Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı ve sorunları üzerine, 300'den fazla makaleye imza attı. Sosyal sorumluluk projelerinde de aktif rol üstelendi. Yaklaşık 7.5 milyon insanı temsil eden Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu'na girdi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde İstanbul milletvekili seçildi.HABER

Tekin: Çarşaf açılımı, kalıcı bir politika
Zaman 6 Aralık 2008

Siyaset camiası, CHP'deki değişimi desteklerken bunun bir 'seçim yatırımı' olup olmadığını sorguluyor. Seçimlerin ardından CHP'nin 'çarşafı' sandığa kaldıracağını düşününlerin sayısı az değil. Açılımın mimarı olan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin bu iddiayı reddederken net konuşuyor: "Samimiyiz." İl başkanı, bu açılımın altyapısını hazırlamak için tam 16 ay boyunca çalışmış. Zihniyet değişiminin yapmacık değil, tabandan gelen bir beklentinin sonucu olduğuna dikkat çekiyor. Tekin, "Son derece samimiyiz. Kalıcı bir politika olacak. Sosyal demokrat bir partinin özgürlüklerle problemi olabilir mi?" diyor. Üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan anayasa değişikliği başta olmak üzere daha önce yaşanan problemlerle ilgili şu görüşleri savunuyor: "Geçmişte sayın Başbakan da cami önünde tekbir sesleriyle Amerika, İsrail bayrağı yakıyordu. Herkes elbette geçmişini sorgulamalıdır. Ama oraya çok fazla takılmayacağız. Eksikler varsa telafi edilebilir."

Tekin, açılıma karşı çıkan partililerle polemiğe girmekten kaçınıyor. Ancak İstanbul Milletvekili Necla Arat'ın sözlerine tepkili. "Alışmayacağız." diyen Arat'a, "Toplumdan kopuk." eleştirisini getiriyor. Arat'ın, "Bu kararlar bizden gizli, dar bir grup içerisinde alınmış." iddiasına ise şu karşılığı veriyor: "16 aydır bizim çalışmalarımızı izleyebilseydi bu sözleri sarf etmezdi. Partiden uzak kalınca rivayetler üzerinden konuşuyorlar. 16 aydır milletvekilleriyle, ilçe başkanlarıyla, belediye başkanlarıyla dolaşıyoruz. O zaman gelir görür, ne oluyor, ne bitiyor. 3 günde olacak şeyler değil bunlar. Partimizin genel başkanı bu işin içinde. 30 kez İstanbul'a gelmiş, varoşlara beraber gitmişiz. Zahmet edip gelselerdi böyle konuşmazlardı." İstanbul milletvekillerinden Nur Serter'le yaşadıkları bir anıyı da şöyle paylaşıyor: "Bir şehit cenazesinin ardından ailenin Maltepe'deki evine taziyeye gittik. Oradaki hanımefendi çarşaflıydı. İki kızı da türbanlı. Duvarda da kocaman Atatürk resmi vardı. Bu ülkenin insanlarını kategoriye alıp düşman yaratmanın anlamı yok. Nur Hanım'a, 'Peki bunu nereye koyacağız?' diye sordum. O da hak verdi."
Tekin, İstanbul Belediye başkanlığını kazanacaklarından emin. AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun, "Yüzde 42'den az oy alırsak kendimizi başarısız addederiz." açıklamasına düello davetiyle karşılık veriyor: "Canlı yayında niye yüzde 42 alacağını anlatsın, ben de niye alamayacağını anlatayım." Yakında AK Parti'yle ilgili önemli yolsuzluk dosyaları açıklayacaklarını kaydeden Tekin, "Herkes vay be diyecek." ifadesini kullanıyor. İstanbul adayının henüz belli olmadığını, kamuoyu araştırmaları ile karar vereceklerini belirtirken, 10 olan aday adayı sayısını üçe düşürdükleri bilgisini veriyor.HABER

"8 AY ÖNCE BİRBİRİNİ BOĞAZLAYANLARIN ÜZERİMDE İTTİFAK ETMELERİ BENİ SEVİNDİRİYOR"
21 Haziran 2011

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın kendisini Parti Meclisi (PM) dışında bırakma konusunda anlaştıkları haberlerinin anımsatılması üzerine Tekin, "Doğruluğu ne kadardır bilmiyorum ama gazete sayfalarına baktığımızda daha 8 ay önce birbirini boğazlayanların tamamının Gürsel Tekin üzerine ittifak etmeleri doğrusu beni sevindiriyor. Ben bu son 5 ay içinde örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak sadece ve sadece genel başkanıma ve partime katkı sunmanın ötesinde bir şey yapmış değilim. Ama bundan sonra yapmayacağım anlamı taşımaz, o görevde olursam. Elbette yapacağım" diye konuştu.

Yaşananlara baktığında doğru şeyler yaptığını gördüğünü dile getiren Tekin, "Çok doğru noktalarda olduğumuzu gördüm, bu doğru noktalarda olmaya da devam edeceğiz" dedi.HABER

Gürsel Tekin istifa etti
3 Mayıs 2012

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gürsel Tekin, HABERTÜRK'e yaptığı açıklamada, bir süredir Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na rahatsızlıklarını dile getirdiğini belirterek, "Bundan sonraki süreç Genel başkanın takdirlerine kalmıştır" dedi.

Mustafa Sarıgül ile parti kuracağı iddialarını "Ben CHP'nin çocuğuyum, çocuklarım benim için neyse CHP de odur" sözleriyle yalanlayan Tekin, Kılıçdaroğlu'nun istifasını kabul etmesiyle ilgili olarak da, "Genel Başkan'ın takdiri" değerlendirmesinde bulundu.
HABER

"Başın düşerse dara Gürsel Tekin'i ara"
1 Ağustos 2012

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3 ay sonra yeniden İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirdiği Gürsel Tekin'in ilk icraatı, "Başın düşerse dara CHP'yi ara" sloganını bulmak oldu. Tekin, Kılıçdaroğlu'nun da onayını alan çalışma kapsamında Genel Merkez'deki çağrı merkezini yeniden organize edecek, bazı önemli illerde de yeni çağrı merkezleri oluşturacak.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)