Sırrı Er
sunucu, televizyon ve radyo program yapımcısı1966 yılında Adana’da doğdu. Çeşitli şehirlerde eğitimini tamamladıktan sonra çevresindeki insanların da ısrarıyla spikerlik ve sunuculuk eğitimleri almaya başladı. 1988 yılında "Mesut Mertcan, Toron Karacaoğlu, Tarık Gürcan, Hayri Küçükdeniz" gibi sahasında çok değerli isimlerden tiyatro, ses ve Türkçe'yi etkili kullanma sanatına yönelik eğitimler aldı. Onların engin tecrübelerinden istifade etti. Halen ulusal yayın yapan radyolardan Moral FM'de haftanın beş günü sabah saatlerinde Sırrı Er'le Basında Bugün adlı haber programını hazırlayıp sunuyor.

Bugüne kadar şu görevlerde bulundu:
1988-TRT İstanbul televizyonunda çeşitli tanıtım, radyo oyunları ve belgesel seslendirmelerinde görev aldı.

1989- TGRT nin kuruluş çalışmalarında görev aldı.
1983-TGRT nin radyosu da dahil olmak üzere ilk spikerlerinden biri olarak göreve başladı.
1995-Kanal D Haber Merkezinde görev yaptı.
1996-Kanal 6 Haber Merkezinde çalışmaya başladı. Birçok ulusal radyoda haber spikerliği ve haber program sunuculuğu yaptı.

1997-1998 yılları arasında TRT, TGRT, SHOW, ATV, CINE 5, STV, Kanal 7 gibi televizyonlarda, reklam, belgesel, haber program, tanıtım filmi seslendirmelerinde bulundu.
1997-1999 yılları arasında 9. Kanal’da haber spikerliği yaptı.

2000 yılından itibaren, güzel konuşmayla ilgili seminerler ve diksiyon (güzel konuşma) eğitimi de veren Sırrı ER, İstanbul Valiliği Özel Feza İletişim Meslek Lisesi 2002-2003 Eğitim-Öğretim döneminde yapılan öğrenci-öğretmen veli anketleri sonucunda belirlenen "YILIN İLETİŞİM ÖDÜLLERİ" başlığı altında "EN İYİ BASIN ÖZETLERİ PROGRAMI ÖDÜLÜNE" layık görüldü.

2004/1. ve 2004/2. 2004/3. dilimlerde RİAK (radyo izleme araştırma kurumu) 4500 aile yaklaşık 11.500 denek üzerinde, Türkiye genelinde 100 radyonun katılımıyla, (27 ulusal radyo) tematik haber kategorisinde (günlük radyo dinleme alışkanlıklarını kayıt altına alma yöntemiyle) yapılan araştırmada, sabah saat 8.00 - 9.20 arası en çok dinlenen (Sırrı Er’le Basında Bugün) program unvanını aldı.
2003 İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur’un Basın ve Halkla ilişkiler danışmanlığı görevini sürdürdü.
2004 AKP İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu’nun İletişim danışmanlığını yürüttü.

2005 Büyükşehir belediyesine bağlı BELBİM A.Ş. Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü olarak görev yapmakta.

2005 "18. Tüketici Zirvesi" nde, Tüketici dergisi tarafından yapılan "Markalar ve tüketici üzerindeki etkileri" konulu 2.782 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda tüm radyolar arasında, Sırrı Er’le Basında Bugün KALİTESİNE EN ÇOK GÜVENİLEN SABAH PROGRAMI, TÜKETİCİ 2005 ONUR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

2005 100.8 Radyo Şahin'de haftanın 1 günü (perşembe) saat 22.00-24.00 Gecenin Sırrı isimli bir şiir programını bir dönem yaptı.

2005 İnternet haber’de haftanın her günü makaleleri yayınlandı

2005 Dünden Bugüne Tercüman gazetesinde her gün makaleleri yayınlandı.

2005 TGRT Sahur Vakti programını hazırladı ve sundu.
2005 İst. Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ye bağlı Gösteri Sanatları Merkezi'nde, öğretim görevlisi olarak sahne ve diksiyon eğitimleri vermekte.
2006 Damla Eğitim Gönüllüleri Derneğinde Lise ve İlköğretimde Müdür, Müdür yardımcıları ve öğretmenlerine diksiyon eğitimleri verme

ESERLERİ:

Konuşmak Sanattır
Türkçe’nin Adı Var
Temel Konuşma Teknikleri-Diksiyon
ESER-AYRINTI

TEMEL KONUŞMA TEKNİKLERİ - DİKSİYON
Sırrı Er

Konuşma dilinde ses değişiklikleri bir heceyi, sözcüğü ya da sözcük gruplarını diğerlerinden farklı olarak daha kuvvetli üstüne basa basa vurgulamak alıcıda yönlendirme izlenimi uyandırır.
Kaynağın nesnel, tarafsız olmadığı düşüncesi, güvensizlik duygusu meydana getirir.

Kaygı, korku, kızgınlık, öfke gibi olumsuz duygular ortaya çıkar. İletişim kanalı bozulur, tıkanır, kapanır.

Türkçeye saygı duyan, meseleye sorumlulukla yaklaşan genç sunucu, yapımcı, aynı zamanda güzel konuşma eğitmeni Sırrı Er, “Temel Konuşma Teknikleri - Diksiyon” adlı çalışmasıyla yayıncılıkta kazandığı deneyimi ve bilgiyi bu konuda yetişmek isteyenlere aktarmak üzere güzel bir çalışmaya imza atmış.

Sırrı Er’in kitabını okuyanlar iletişim sürecinde bütüncü davranış içinde yer alan dilin, konuşmanın rolünü, yerini öğrenecekler.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)