İbrahim Kalın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü


Başbakanlık Müsteşar Eski Yardımcısıİstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Malezya’daki İslam Üniversitesi’nde yüksek lisans, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında doktora yaptı. Amerika’da College of the Holy Cross’ta dersler verdi. Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaştı. SETA adlı araştırma şirketinin kurucu başkanı. Akademik yayınlarının ve yorum yazılarının yanı sıra MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam gibi ansiklopedik eserlere de katkıda bulundu. Aylık yayınlanan Anlayış dergisi yazarları arasındaydı.

Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan dış politikadan sorumlu Başbakan Başdanışmanlını oldu. Aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarı.

Kamu Diplomasisi Koordinatörü iken Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı'na atandı. Aralık 2014'te Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü oldu.
HABER

Kalın, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı oldu
20 Eylül 2012

Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı'na atandı. Kalın'ın yerine Cemalettin Haşimi getirildi.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamada, aynı zamanda Başbakan Başmüşaviri olan İbrahim Kalın'ın, önümüzdeki dönemde dış politika konularından sorumlu müsteşar yardımcısı olarak görev yapacağı belirtildi.

Kalın'ın 2 Ağustos'ta yeni görevine başladığı, koordinatörlükte proje direktörü olan Cemalettin Haşimi'nin de Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'ne getirildiği bildirildi. Haşimi'nin, 11 Eylül'de yeni görevine başladığı kaydedildi.

Komu Diplomasisi Koordinatörlüğü direktörlerinden İlker Astarcı'nın da Başbakanlık Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevine getirildiği belirtildi.
HABER

Orhun Kitabeleri, vizesiz görülebilecek
11 Nisan 2013

Türkiye ile Moğolistan'ın karşılıklı olarak vizeleri kaldırdığı açıklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Moğolistan ziyareti sırasında imzalanan anlaşmayı kamuoyuna Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın duyurdu.


HABER

Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın oldu
11 Aralık 2014

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığındaki yeniden yapılandırma çalışmaları çerçevesinde Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi İbrahim Kalın'a Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü görevini verdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi İbrahim Kalın, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sözcü olarak görevlendirildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Sayın Cumhurbaşkanımız adına açıklama yapabileceği gibi, gerekli hallerde gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunabilecek. Sözcülük görevinin ihdası, kamuoyuyla daha sağlıklı bir iletişim açısından da önemli bir adım" dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)