Necdet Özel
Genelkurmay Başkanı1950 yılında Ankara’da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1970 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı.

1980 Yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Ve Eğitim Şube Plan ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı ve 9’uncu Piyade Tümen 17’nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1995 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1999 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2003 yılında korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı Ve Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2007 tarihinde orgeneralliğe terfi etti. Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak 2. Ordu Komutanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2010 tarihinde Jandarma Genel Komutanı olarak atandı. 30 Ağustos 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atandı.

Neriman Kamuran Özel ile evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.
HABER

Önce Kara Kuvvetleri, sonra Genelkurmay
30 Temmuz 2011

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmek üzere Köşk'e gitti. Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel de bu görüşmeye katıldı. Görüşmeden sonra yapılan açıklamayla Özel, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

Özel 30 Ağustos 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanacak.


HABER

Asker can kurtarıyor
24 Ekim 2011

TSK yardım kurtarma ekipleri çalışmalarına başladı. Yardım kurtarma çalışmalarında en büyük sorun, ulaşım ve trafik konusundaki yoğunluktan kaynaklanıyor.
HABER

Özel, kuvvet komutanlarıyla birlikte taziye ziyaretinde bulundu
18 Mart 2012

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Afganistan'da düşen helikopterde şehit olan Binbaşı Serkan Doğan, Şehit Yüzbaşı İlker Aydın ve Şehit Başçavuş Salih Helvacı'nın evlerini ziyaret ederek ailelerine taziyelerini iletti.

Özel'e, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral E. Murat Bilgel, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da eşlik etti. Çıkışta bir gazetecinin başsağlığı dilediği Orgeneral Özel, "Hepimizin, tüm milletimizin başı sağ olsun" dedi.
HABER

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e Nişan-ı Pakistan
1 Nisan 2013

Ülkenin en yüksek dereceli nişanı 'Nişan-ı Pakistan'a uygun görülen Necdet Özel, Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin ülke dışında bulunması nedeniyle madalyasını düzenlenen törenle Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Wyyne'dan aldı.
HABER

Özel: Komutanlara da aynı kumpas kuruldu!
Türkiye 28 Aralık 2013

Türkiye Gazetesi'nin manşetinde yer alan Buket Güven'in haberine göre, Org. Özel: 'Bakan çocuklarının evine para sayma makinesi getirenler, Ergenekon ve Balyoz'da da aynı taktiği kullandı'

17 Aralık operasyonunun ardından özellikle hükümet çevrelerinden yükselen "Komplo" ve "Kumpas" iddialarına bir yorum da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den geldi.

Türkiye Gazetesi'nin manşetinde yer alan Buket Güven'in haberine göre, önceki gün MGK toplantısına verilen arada Başbakan Erdoğan'la sohbet eden Özel, İstanbul merkezli operasyona da değindi.

''HERKESE AYNI ADALET OLMALI''

Bu operasyonda bakan çocuklarının evine para sayma makinesinin getirildiğini ve orada bulunmuş gibi bir hava oluşturulduğunu hatırlatan Genelkurmay Başkanı, askerlere yönelik operasyonlarda da askerlerin evlerine, bürolara ve dosyalara bazı şüpheli malzemelerin eklendiği iddiasını dillendirdi.

Orgeneral Özel'in bir başka sitemi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın soruşturma için "Sabah 5'te evlere gelmelerine gerek yoktu. Çağırsalardı gelirlerdi" sözleri üzerineydi.

Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları sırasında komutanların evlerine de sabah 5'te baskın yapıldığını ifade eden Özel, "O dönem kimse ses çıkarmadı. Herkese aynı adalet olmalı" ifadesini kullandı.

HABER

Genelkurmay Başkanı Özel Türkmenistan’da
23 Nisan 2014

Türkmenistan Savunma Bakanlığı’nın davetlisi olarak Türkmenistan’da temaslarda bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Aşkabat’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine katıldı. Törene katılan çocuklar Genelkurmay Başkanı ile selfie çektirme yarışına girdi.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği tarafından başkent Aşkabat’ta düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine katıldı.

Bugün sabah saatlerinde Aşkabat’taki Atatürk parkındaki Atatürk büstüne çelenk konuldu. Tören, 1 dakikalık saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının çalışmasıyla başladı.

Törene katılan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Türk işadamları ve çocuklar ile selamlaştı. Çocukları tebrik eden Özel, bugün çocukların bayramı olduğunu kaydetti ve çocuklar ile yakından ilgilendi.

Ardından Genelkurmay Başkanı Özel, Türkmen askerler eşliğinde Atatürk büstüne çelenk koydu. Akabinde Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçi Şevki Mütevellioğlu, büste çelenk bıraktı. Daha sonra törene katılan Türk toplum temsilcileri ve çocuklar ile hatıra fotoğrafı çektirildi.
HABER

Necdet Özel'e Yargıtay kıskacı
12 Eylül 2014

Yargıtay Başsavcılığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında, "Siyasi demeç verdiği ve yargıyı etkilemeye çalıştığı" gerekçesiyle hakkında yapılan suç duyurusu kapsamında Başbakanlıktan soruşturma izni istedi.

Yargıtay Başsavcılığı'nın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında, "siyasi demeç verdiği ve yargıyı etkilemeye çalıştığı" gerekçesiyle Aydınlar tarafından yapılan suç duyurusunu iki yıl işlem yapmadan beklettikten sonra, kanun değişikliğini gerekçe göstererek soruşturma izni için Başbakanlığa gönderdiği ortaya çıktı.

ŞİKAYET ETMİŞLERDİ

Gazeteci ve akademisyenler Aydın Engin, Ahmet İnsel, Cengiz Algan, Gençay Gürsoy ve Baskın Oran, Orgeneral Özel'in Kürt sorunu, askeri yargı,Kürtçe'nin kamusal alanda ve eğitimde kullanılması konularında yaptığı açıklamalardan sonra 23 Ocak 2012'de Yargıtay Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesi verdi.

Necdet Özel'le ilgili bu suç duyurusunun üzerinden 2.5 yıl geçmesine rağmen henüz "takipsizlik" ya da "dava açılması" yönünde bir karar alınmamasının nedeni ise ortaya çıktı.

BAŞBAKANLIK CEVAP GÖNDERMEDİ

Suç duyurusu ile ilgili Yargıtay Başsavcılığı'nın, 2 yıl hiçbir işlem yapmadığı, 22 Şubat 2014'de yürürlüğe giren yasa değişikliği ile Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında görevleri ile ilgili suçlardan dolayı ön inceleme yaptırmak, soruşturma izni vermek veya vermemek, kamu davası açılmasına veya kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar vermek yetkisinin Başbakan'a verilmesinin ardından dosyayı 3 Mart 2014'te 2014/20 K. sayılı görevsizlik kararıyla Başbakanlığa gönderdiği anlaşıldı. Bu tarihten itibaren Başbakanlık'tan da Yargıtay Başsavcılığı'na bir yanıt gönderilmedi.

Buna göre Davutoğlu, Özel'in o tarihte büyük yankı uyandıran sözleri nedeniyle yargılanıp yargılanmayacağına karar vermek durumunda kalacak. Özel, "Devletimizin bekasının sağlanması, yasaların hâkim kılınması ve halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için KCK'nın yargı önüne çıkarılmasının hayati önemi haiz olduğunu düşünüyorum" demişti.

HABER

Necdet Özel ameliyat oldu
11 Mayıs 2015

Genelkurmay Başkanlığı, Orgeneral Necdet Özel'in sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay'ın sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet ÖZEL tıbbi bir operasyon geçirmiştir. Operasyon başarılı geçmiş olup, Orgeneral ÖZEL’in sağlık durumu iyidir.

2. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet ÖZEL’in istirahatli olduğu bu dönemde Genelkurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi AKAR vekalet etmektedir.

3. Bazı basın yayın organlarında konu ile ilgili çıkan spekülatif haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
HABER

Genelkurmay Başkanı Özel emekli olacak
Milliyet 11 Temmuz 2015

Yüksek Askeri Şûra’da Orgeneral Özel’in yerine Orgeneral Hulusi Akar geçecek ve 2019’a kadar bu görevde kalacak.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)