Mehmet Haberal
akademisyen, doktor


Başkent Üniversitesi Kurucusu29 Ekim 1944 tarihinde Rize’nin Pazar ilçesi Subaşı köyünde doğdu. 1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1971 yılının Ekim ayında genel cerrahi uzmanı oldu.

Daha sonraki yıllarda Galveston, Teksas'da Shriner's Yanık Enstitüsünde ve John Seally Hastanesi’nde çalıştı.

1974 ve 1975 yıllarında Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon Merkezi’nde 1 Ocak 1974'den 30 Haziran 1975'e kadar çalıştı. Aynı yıllarda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü’ne bağlı olarak Yanık ve Transplantasyon Ünitesi'ni kurdu.

3 Kasım 1975 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde, Türkiye'de ilk kez annesinden 12 yaşındaki bir çocuğa, akrabalararası böbrek naklini gerçekleştirdi. 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi genel cerrahi doçenti oldu.

10 Ekim 1978'de Avrupa Transplantasyon Birliği'nden (Eurotransplant) sağlanan ölü böbrek ile Türkiye'de ilk defa kadavradan böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi. Alanında birçok ilke imza attı.

2238 sayılı "Organ ve Doku Alınması , Saklanması, Aşılanması ve Nakli" yasasının hazırlanıp, 3 Haziran 1979'da yürürlüğe girmesine öncülük etti.

Eylül 1980'de Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'nı kurdu. 2 yıl sonra Mart 1982'de, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'na bağlı Hemodiyaliz Merkezi'ni açtı.

1990 Ekim ayında Türkiye Organ Nakli Derneği'nin kurucu üyesi ve başkanı oldu.

24 Nisan 1990'da Dünya'da ilk kez yetişkinlerde canlıdan segmental karaciğer naklini gerçekleştirdi. 16 Mayıs 1992'de dünya literatüründe ilk kez yapılan bir uygulamayla aynı vericiden, aynı anda hem kısmi karaciğer naklini, hem de böbrek naklini gerçekleştirdi.

1992 Nisan ayında "New York Academy of Sciences" üyeliğine seçildi.

14 Eylül 1993'de Başkent Üniversitesi ve Haberal Eğitim Vakfı'nı kurdu.

1999 yılında Orta Doğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği'ni kurdu.

Eylül 2006'da ISBI (International Society of Burn Injuries/ Uluslararası Yanık Derneği)'nin Brezilya'daki Uluslararası Yanık Kongresi’nde bu kuruluşa başkan seçildi.

Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklandı. Yargılanma sonucunda serbest bırakıldı. 2 Ekim 2013 tarihinde TBMM'de yemin ederek milletvekilliği görevine başladı.
HABER

Haberal'a tahliye
5 Ağustos 2013

Ergenekon Davası'nda 12 yıl 6 ay hapis cezası alan Mehmet Haberal ve 15 sanık tahliye edildi.

Haberal, 17 Nisan 2009'dan bu yana cezaevindeydi.

"Ergenekon Davası"nda Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, "Balyoz davası" tutuklusu Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, emekli Albay Sedat Özüer, Osman Yıldırım, Mehmet Perinçek, Ziya Göktaş'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi tahliye edildi.

8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım da tahliye edilen isimler arasında...

HABER

Mehmet Haberal milletvekilliği yemini etti
2 Ekim 2013

Ergenekon Davası'ndan tahliye edilen CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, TBMM Genel Kurulu'nda andiçerek görevine başladı.

CHP Milletvekili Mehmet Haberal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'na geldi. Haberal, Genel Kurul'da yemin ederek görevine başladı.

Ergenekon davasında tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliyesine karar verilen CHP Milletvekili Mehmet Haberal, yemin etmek üzere Meclis Genel Kurulu'na geldi.

Genel Kurul salonuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte giren Haberal, milletvekili arkadaşları tarafından alkışlandı. Haberal'ı izlemek için izleyici locasında yakınları da yerini aldı. Oturum açıldıktan sonra Mehmet Haberal kürsüye gelerek yemin etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)