Mustafa Balbay
gazeteci, yazar


milletvekili8 Ağustos 1960 tarihinde Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Güney beldesinde doğdu. İlkokulu burada, ortaokul ve liseyi Aydın'ın Nazilli ilçesinde okudu. 1981 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi.

Gazeteciliğe, 1980'de henüz öğrenciyken Gazete İzmir'de başladı. 1981'de Milliyet gazetesi İzmir bürosunda ve daha sonra Cumhuriyet gazetesi İzmir bürosunda muhabir olarak çalıştı.

1985'te Cumhuriyet İzmir Bürosu İstihbarat Şefi, 1989'da Ankara Bürosu Haber Müdürü, 1992'de İstanbul Haber Merkezi Müdürü oldu.

1993 yılında Ankara temsilciliğine getirildi. Aynı gazetenin köşe yazarı idi. Bir dönem Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ders verdi.

2009 yılına kadar ART televizyonunda Emin Çölaşan ile Ankara Rüzgarı adlı bir program yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandı. Daha sonra beraat etti.

CHP İzmir Milletvekili seçildi.
HABER

Savcı, 'Haberal ve Balbay tahliye edilmesin' dedi
21 Haziran 2011

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ile Nihat Taşkın, ikinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tuktuklu olarak yargılandıkları sırada milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ın tahliye istemlerinin reddini talep etti.

HABER

Anayasa Mahkemesi'nden Balbay kararı
Hürriyet 4 Aralık 2013

Anayasa Mahkemesi CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın tutukluğunu "hak ihlali" saydı.
Balbay'ın uzun tutukluluk ve adil yargılanma hakkı itirazını bugün görüşen AYM milletvekili olmasını dikkate alarak "uzun tutukluluğu hak ihlalidir" şeklinde karar verdi.

AYM hala toplantı halinde. AYM, tutukluluğa tedbir kararı verirse Balbay’ın tahliyesi gündeme gelebilecek, tazminata karar kılırsa tahliye olamayacak. Ayrıntılar az sonra…

HABER

Balbay, özgürlüğe ilk adımını attı
9 Aralık 2013

Ergenekon Davası’nda tahliye talebi değerlendirilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi. Balbay'ın ilk sözü "Artık özgürüz oldu."

Ergenekon davası kapsamında hükmen tutuklu olarak Sincan Cezaevi'nde tutulan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, hakkında verilen tahliye kararının ardından Ankara Sincan’daki cezaevindeki tahliye işlemleri bu akşam saat 20.15 itibariyle tamamlandı. Balbay, 4 yıl 277 gün süren cezaevi hikayesinin ardından bu gece özgürlüğüne kavuştu. Olumsuz bir karara karşı bavulunu toplamayan Balbay, kararı televizyondan duyduktan sonra eşyalarını topladı. Eşi Gülşah Balbay, tahliye kararını öğrenene kadar cezaevinin içinde, çocukları ise evde babalarını bekledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bu akşam görüşecek olan Balbay,”ın yarın Meclis”te yemin etmesi bekleniyor.
HABER

Balbay Meclis'te yemin edecek
10 Aralık 2013

Ergenekon Davası’nda tahliye talebi değerlendirilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi. Balbay TBMM'de yemin ederek milletvekilliği görevine başlayacak.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)