Igor Sikorsky
helikopterin kaşifi1889 yılında Ukrayna'nın başkantı Kiev’de doğdu. Tam adı Igor Ivanovich Sikorsky.

1903 yılında Saint Petersburg İmparatorluk Rus Denizcilik Akademisi’ne girdi. Daha sonra Kiev Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü.

1908 yılında babasıyla gittiği Almanya seyahatinde Havacılık konusunda çalışmaya karar verdi.

İlk helikopterini 1909 yılında üretti. Başarısız oldu.

Çeşitli denemelerle uçaklar geliştirdi. 1919 yılında ABD’ye yerleşti.

1923 yılında Amerika’daki ilk şirketini, Long Island’daki bir çiftlikte kurdu.

1939 yılında ilk güvenilir helikopter sayılan VS-300 modeli geliştirdi. Havacılık tarihinde silinmez bir iz bıraktı.

1972 yılında ABD'nin Easton kentinde öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Helikopterin Babası Igor Sikorsky
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 28 Ekim 2011

Tam adı Igor Ivanovich Sikorsky. 1889 yılında Rusya Kiev’de doğdu, 83 yıl sonra 1972 yılında Amerika Birleşik Devletleri Easton’da öldü. Bu arada dünya havacılık tarihinin en önemli buluşlarına imza attı, en önemli havacılık şirketlerinden birini kurdu ve helikopter dünyasının lideri yaptı.

Babası bir doktor ve psikoloji profesörüydü. Çok iyi bir eğitim aldı. Önceleri evde annesi tarafından eğitildi. Annesi Leonardo da Vinci sanatı ve çalışmalarına ağırlık veriyor, Jules Verne’nin öyküleriyle eğitimi destekliyordu. 1903 yılında Saint Petersburg İmparatorluk Rus Denizcilik Akademisi’ne girdi. Daha sonra Kiev Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü.

1908 yılında babasıyla gittiği Almanya seyahatinde Wright Kardeşler ve Ferdinand von Zeppelin’in çalışmalarıyla ilgili bilgi edindi ve havacılık konusunda çalışmaya karar verdi.

İlk helikopterini 1909 yılında üretti. Başarısız olan bu denemeyle ilgili daha sonra şöyle diyecekti: “Bu makine uçma konusunda başarısız oldu. Ancak diğer açılardan çok önemli ve gerekli bir basamak oldu.”

Daha sonra çeşitli buluş ve denemelerle uçaklar geliştirdi, üretti. 1919 yılında Bolşevik İhtilali sonrası, Fransa ve İngiltere yoluyla ABD’ye gitti ve orada yerleşti. 1923 yılında Amerika’daki ilk şirketini, Long Island’daki bir çiftlikte kurdu: Sikorsky Aero Engineering Corporation… Bu şirket dünyanın en iyi helikopterlerini üretecek ve Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı sonrası tüm savaşlarında başrolde olacaktı.

1939 yılında ilk güvenilir helikopter sayılan VS-300 modeli geliştirdi. Havacılık tarihinde silinmez izler bırakacak Sikorsky’nin kurduğu şirket bugün Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’da kolları olan, tüm dünyaya, geliştirdiği onlarca model sivil ve askeri helikopteri satan, milyarlarca dolar değerinde bir küresel dev.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)