Michalengelo .
ressam, heykeltraş


İtalyan Rönesans Dönemi1475 tarihinde İtalya'nın Caprese kentinde doğdu. Genç yaşta, hümanist Francesco da Urbino’nun yanında dilbilim okumak için Floransa’ya gönderildi. Ancak okula hiç ilgi göstermedi ve kiliselerdeki resimleri kopyalamaya çalıştı.

Çocukluk çağından itibaren yetenekli olduğunu belli etti. 1489’da Lorenzo de Medici, Ghirlandaio’dan iki en yetenekli öğrencisini tavsiye etmesini isteyince, o Michelangelo ve Francesco Granacci’yi önerdi.

Ancak, Lorenzo de Medici‘nin ölümünden (1492) şartlar tersine döndü ve babasının evine geri dönmek zorunda kaldı.

1496’da Roma’ya gitti ancak pek başarılı olamadı. 1497 Kasım ayında, Fransız Büyükelçisi Kardinal Jean de Bilhères-Lagraulas için, Meryem’in kucağında İsa’yı ve acıyı (pieta) konu edinen bir heykel siparişi verdi. Bu çalışma heykel sanatının en büyük başyapıtlarından biri olarak kabul edildi.

1499’da Floransa’ya döndü. Burada, Agostino di Duccio tarafından 40 yıl önce başlayan tamamlanmamış bir projeyi tamamlamak için davet edildi. Floransa’nın özgürlük sembolü olarak Katedrale yerleştirilmesi için devasa bir David heykeli siparişi aldı. Sanatçı 1504 yılında en ünlü eseri olan David Heykelini tamamladı.

1505’te tekrar Roma’ya gitti ve yaklaşık dört yıl boyunca Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini çalıştı.

1534’te Papa Clement VII ölümünden kısa bir süre önce Sistine Chapel sunak duvarında son bir freski boyamak için görevlendirdi. Halefi Paul III, Michelangelo’nun başladığı projenin tamamlanması için 1534’ten Ekim 1541’e kadar çalışmasına izin verdi.

Michelangelo, büyük, kaslı, genç, sakalsız ve çıplak olarak gösterdiği İsa’nın tasvirinde klasik kaideleri gözardı etti.

1546 yılında St. Peter Bazilikası’na mimar olarak atandı ve projeyi devralmak için ikna edildi..

1564 yılında öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Michelangelo
Art Book
Kollektif
Dost Kitabevi Yayınları

Sadece yaşadığı çağın değil, tüm zamanların en büyük sanatçılarından Michelangelo, Karşı Reform ve Rönesans gibi birçok tarihsel olgunun damga vurduğu bir geçiş döneminde yaşar ve yaratır. Ressam, mimar, heykeltıraş ve yazın ustası; dehanın yaratıcı enerjisiyle karanlık çağlara karşı verilen bir savaş. Maddenin özünden insaınn utkusuna giden zorlu ve onurlu bir yol. Büyük ustanın yaşamı ve eserleriyle aydınlattığı bir döneme toplu ve bütünlüklü bir bakış.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)