Aziz Veysi
askerUzun yıllar PKK içinde yer aldı. 1992 yılı sonunda PKK-KDP arasında çıkan çatışmada yaralandı. PKK'nın, Haftanin Kampı ve Zagroslar bölgesinde komutan olarak görev yaptı. Örgüt tarafından hainlikle suçlanıp idamla yargılandı. Cezası hafifletilince PKK'dan kaçtı. Mesut Barzani'nin lideri olduğu IKDP'ye sığındı. Aslen Dohuklu. Mesut Barzani'nin uzaktan akrabası. Neçirvan Barzani tarafından 20 yıl önce kurulan 'Kürdistan Peşmerge Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın başında. 'General' rütbesiyle görev yapıyor.HAKKINDA YAZILANLAR

Şemdin Sakık’ı o kurtardı

Özel Kuvvetler Komutanlığının operasyonuyla Türkiye'ye getirilen Şemdin Sakık ifadelerinde, "İlk teslim olduğumda IKDP'lilere Şemdin Sakık olduğumu bir türlü kabul ettiremedim. Daha sonra Aziz Veysi beni görünce bana sarılıp beni sorgudan aldı ve bana ve kardeşime Duhok'ta ev tutarak her konuda yardımcı oldu" demişti.HABER

Eski PKK'lı Kuzey Irak İçişleri Bakanı
4 Nisan 2012

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yeni Başbakan'ı olan Neçirvan Barzani'nin, eski PKK'lı Aziz Veysi'yi İçişleri Bakanlığı'na getireceği bildirildi.

Kuzey Irak'taki yerel Kürt Parlamentosu'nda Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı olarak atanan Neçirvan Barzani'nin bugün kendi bakanlar kurulu listesini açıklayacağı ve yeni bakanların yarın yerel Kürt Parlamentosu'nda güven oyu alacağı belirtildi. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Demokrat Partisi (IKDP) arasında dönüşümlü olarak yönetilen bölge yönetiminde yeni bakanların arasında sürpriz bir isimde yer alıyor.

Neçirvan Barzani'nin bölgesel yönetimin İçişleri Bakanlığı'na bir dönem PKK'da yer alan daha sonra örgütten ayrılarak Özel Peşmerge Kuvvetleri'nin başında yer alan; Aziz Veysi'nin getirileceği belirtildi. Aslen Duhok'lu olan Aziz Veysi'nin adı, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın düzenlediği operasyonla yakalanıp Türkiye'ye getirilen PKK'lı Şemdin Sakık'ın ifadelerinde de yer almıştı. Yine Kürt yönetiminin ABD temsilcisi olan Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani'nin de yeni hükümette bakan sıfatı ile Neçirvan Barzani'nin danışmanı olacağı belirtildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)