Ali Uras
Galatasaray Kulübü Eski Başkanı


tıp profesörü, eski basketbolcu14 Mayıs 1923 tarihinde Sinop'ta doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Kabataş Lisesi'nde tamamladı. 1947 yılında tıp doktoru diplomasını aldı. Daha sonra genel cerrahide profesör oldu. Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.

Basketbolcu olarak ise Galatasaray'da ve Milli Takım'da uzun yıllar görev yaptı. 48 kez milli formayı giydi.

Galatasaray başkanlığı yaptığı dönemde, bir TSYD Kupası, iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası şampiyonluğu yaşadı. Teknik Direktör Jupp Derwall Türkiye'ye Uras'ın başkanlığı döneminde getirildi.

Yönetimi bir önceki yönetimden 35 milyon lira borçla devralan Ali Uras ve heyeti ilk iş olarak Ali Sami Yen Stadı'na nakledilmiş olan kulüp lokalini Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip'e getirdi. Daha sonra Florya Tesisleri üzerinde çalışmalar yürüttü. Florya'yı üzerinde futbol, voleybol, basketbol sahaları ve yatak odaları, soyunma, antrenör ve teknik direktör odaları, oyun ve yemek salonları olan tesis haline getirdi. Bundan başka mevcut sahanın genişletilmesi ve yandaki diğer boş arazinin istimlak edilerek tesislere eklenmesi için, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile bir sözleşme imzaladı.

Galatasaray Adası'ndaki yeni yüzme havuzu inşaatı da onun döneminde yapılmıştır.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)