Cemil Özeren
müzisyen1966 yılında doğdu. Üniversite eğitimini İzmir'de tamamladı. Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren'in dostlukları üniversite yıllarına dayanmaktadır. Cemil Özeren Bodrum'da kendi rock ağırlıklı grubu ile müzik çalışmalarını sürdürmekteydi. Erhan Güleryüz ise 'Güller Açtı' ve 'Garibim' adlı solo albümlerinden sonra grup kurmak istiyordu. Özeren, Güleryüz'ün kaset teklifiyle İstanbul'a geldi. Ayna Grubu'nun temelleri böylece atılmış oldu. 1996 yılında Erhan Güleryüz ile birlikte Ayna grubunu kurdu.

Ayna, 'Ceylan' isimli parçasıyla büyük beğeni topladı. Anonim bir halk türküsü olan bu şarkı Ayna'nın rock tarzındaki yorumu ile müzik listelerinde en üst sıralara çıktı. Daha sonra çıkardığı albümler ile de çizgisini korudu. Albümlerinde halk müziği örneklerini rock ve zaman zaman hicaz motifleriyle süsleyerek kendi tarzlarını oluşturdular. Yurt çapında verdikleri konserlerle dinleyenlerinden uzak kalmayan grup, bu yolla Anadolu'da da büyük bir hayran kitlesi oluşturdu.

Ayna Grubu, Cumhuriyet'in 75. yılı kutlamalarında Başbakanlık tarafından özel olarak görevlendirildi.

Gittiğin Yağmurla Gel ile başlayan bu yolculuk 2002 senesinde Bostancı Durağı albümünden sonra son buldu. Erhan Güleryüz ile Cemil Özeren yollarını ayırdı. Daha sonra Destan grubuna katıldı. 2012 yılı başında 'Cemi Cümle' isimli solo albüm yaptı.

Cemil Özeren 20 Kasım 2012 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
Ayna Grubu

ERHAN GÜLERYÜZ

İstanbul Çekmece doğumlu. Müziğe ortaokul yıllarında davul çalarak başladı. Lisede gitarla tanıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde hard rock grupları kurdu. niversiteden sonra mesleğiyle ilgili işler yapmaya çalıştı. "Takım elbise ve kravat bana uymadı" deyip müzik hayatına atıldı. Ayna grubu ile Türkiye’nin 80 ilinde konser turnelerine katıldı. Bir çok sanatçıya beste ve söz verdi. Rüzgar Yapım bünyesinde Ayna grubunun yanı sıra müzik hayatına aranjörlük ve yapımcılık çalışmalarıyla devam etmektedir.CAN GÜNEY

1971 İstanbul doğumlu. 17 yıldır sürdürdüğü müzik yaşantısını, ilk solo albümüyle pekiştirdi. Ayna grubunun kurucuları arasında yer aldı. Grupla birlikte 4 albüm ve 500 den fazla konserde elektro gitarıyla eşlik etti. Daha önce bir çok ünlü müzisyeneg itarıyla eşlik etti. Kendi solo albümünde beste ve yorumcu kimliğiyle dikkatleri çekti. Albümünde 6 parçanın bestesi kendisine ait. Yeni grubu "Can Güney ve Adaşlar"ı 20 Mart 2003 tarihinde kurdu.
ORÇUN ÇOLAK

3 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul’da doğdu. Müziğe ne zaman başladığını hatırlamıyor. Neden müzik onu da bilmiyor. 7 senedir ayna gurubuyla birlikteORÇUN ACA

Müzik hayatına 16 yaşında Ayna grubunun enstrümanlarını taşıyarak başladı... Ayna grubuna profesyonel anlamda Denizden Geliyoruz albümünde dahil oldu...
HABER

Ayna'nın solisti Özeren yoğun bakımda
Milliyet
14 Kasım 2012

Erhan Güleryüz ile 1996 yılında kurduğu Ayna isimli rock grubuyla tanınan Cemil Özeren'in karaciğer sirozu nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğü ortaya çıktı.

Grubun dağılmasından sonra pek ortalarda görünmeyen Özeren'in uzun süredir maddi sıkıntı içinde olduğu belirtildi. Sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtilen Özeren'i hastanede kimsenin ziyaret etmediği de ifade edildi. Ünlü besteci Şehrazat, twitter'dan "Ayna grubunun solisti Cemil Özeren Esenler Hayat Hastanesi'nde ölümle savaşıyor! Kimsesiz ve parasız... Yardım eden arkadaşı yok mu?" diyerek çağrıda bulundu. Kısa sürede Özeren için yapılan yardım çağrısı kampanyaya dönüştü. Özeren'e Erol Köse'nin yardım eli uzattığı açıklandı.
HABER

Cemil Özeren vefat etti
Hürriyet
20 Kasım 2012

Yaklaşık bir yıldır karaciğer tedavisi gören Ayna grubu üyelerinden müzisyen Cemil Özeren hayatını kaybetti. Özeren’in otuz yıllık arkadaşı Erhan Güleryüz, beş gün önce çalışmalarına başladıkları solo albümüyle ilgili hayallerini konuştuklarını söyledi.

Hastaneye gelerek gazetecilere açıklamalarda bulunan ünlü sanatçının otuz yıllık arkadaşı ve Ayna Grubu solisti Erhan Güleryüz ‘Günlerdir hastanede Cemil’i yanlız bırakmayan bütün sevenleri ve arkadaşlarına çok teşekkür ederiz. Bu sabah yanına girdim. Elini tuttum anlattım. Tabi altı gündür zihni kapalı. Bu sabah arkadaşımı kaybettim. Melek gibi bir insandı. Çok seveni vardı. Onu çok özleyeceğimizi söyleyebilirim. En son beş gün önce yanındaydık. Yeni albüm çalışmasıyla alakalı bir süre önce bizim stüdyoda başlamıştık solo albüm çalışması onunla alakalı hayallerini anlattı. Ondan sonraki gün zihni kapandı. Bütün üniversite arkadaşları ailesi arkadaşımızın yanındaydık. Babası rahatsızlandı şu anda hastanede. Yarın Fatih Camiinden kaldıracağız. Cemil benim otuz yıllık arkadaşım dışlanma falan söz konusu olamaz’ şeklinde konuştu.

Özeren’in üniversiteden beri arkadaşı olduğunu belirten Arslan Hoşman ise gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özeren’in ilk yatırıldığı hastanenin imkanlarının sınırlı olduğunu iddia eden Hoşman ‘Doktorların yorumu geç kaldınız. Üç beş gün evvel gelseydiniz her şey farklı olabilirdi dendi. Diğer hastanede gerekli imkanlar yoktu. Hastane başhekimi bile hastanızı buradan alın dedi. Çok uğraştık oradan alabilmek için. Hastane göndermek için çok uğraştı ancak ailesi imza atmadan bir kişiyi nasıl hastaneden çıkartabilirsiniz. Aile maddi nedenler ya da başka nedenlerle böyle davrandı. İnsanlar kafaları karışıkken her şeyi yapabilir. Çok yazıp çizdiler, yanlış yönlendirdiler. Kastettiğim bu insan herkesin elini ayağını bağladı. Vampir cinsi birisi bu. Artık herkesin istediği oldu. Cemil öldü. Herkes de rahatladı. Bu saatten sonra herkese kına yollayacağım. Yanlız kalması kendi seçimiydi. Kendisi yanlızlığı tercih etti. Hakları çok yendi. Tüm sanatçıların hakkı yeniyor. Tüm sanatçıların başında menejer denen belalar var. Ve kanlarını emiyorlar. İnsan kandırılırsa, üç kağıda getirilirse terk eder. Cemil bizi terketti. Bizden sürekli kaçmasının nedeni kendisinden utanması. Apartmanın en yukarısından en aşağısına iniyorsunuz. 15 gündür Erhan’la beraber yanındayız. Üç gün önce çok iyi bir varlık gösterdi. Elimizi sıktı, kafasını salladı. Arkadaşımız tekarar gitar çalıp çalamayacağını sordu. Kafasını çalamam artık gibi salladı. Kalk ordan artık dedik. Bize güldü. Ama dün ben yattığı yerde resmen ölen bir adam gördüm’ şeklinde konuştu.

Hayatını kaybeden Özeren’in yarın öğle namazında Fatih Camii’nde kılınacak namazın ardından Büyükçekmece’de toprağa verileceği öğrenildi.
HABER

Cemil Özeren, son yolculuğuna uğurlandı
21 Kasım 2012

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ayna Grubu'nun üyelerinden Cemil Özeren (46), yakınlarının gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı

Yaklaşık bir yıldır siroz tedavisi gören Cemil Özeren, iki hafta önce durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi yapılan Cemil Özeren, dün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

Ünlü müzisyen için bugün Fatih Camii'nde düzenlenen cenazeye ağabeyi Zafer Özeren, boşandığı eşi Güliz Köse, oğlu Ali Ozan Özeren, sanatçı arkadaşı Erhan Güleryüz, Atilla Taş, Hakan Peker, Murat Göğebakan, Erol Köse ile sevenleri katıldı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)