Mehmet Nihat Ömeroğlu
Kamu Başdenetçisi


hukukçu1947 yılında Antakya'da doğdu. Antakya Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun oldu. Antakya hakim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Lice, Azdavay, Ulukışla, Enez, Pınarhisar, Gaziantep ve Bursa hakimliği yaptı. Adalet Bakanlığı Hukuk ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 2005 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. 28 Kasım 2012 tarihinde TBMM tarafından Kamu Başdenetçisi seçildi.HABER

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu
28 Kasım 2012

TBMM Genel Kurulu'nda Kamu Başdenetçiliğine Mehmet Nihat Ömeroğlu seçildi. Dördüncü turda yapılan gizli oylamada, milletvekilleri, üçüncü turda en çok oy alan Mehmet Nihat Ömeroğlu ve Halime Nuray Turcan arasında seçim yaptı.

Kullanılan 279 oyun 258'ini Mehmet Nihat Ömeroğlu, 14'ünü Halime Nuray Turcan aldı. 2 oy boş çıktı, 5 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Ömeroğlu, Kamu Başdenetçisi oldu. Seçimlerde CHP'li milletvekilleri oy kullanmadı. Seçimin tamamlanmasının ardından, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)