Timur Vermes
yazar1967 yılında Nürnberg'te doğdu. Babası 1956 yılında Macaristan'daki bir isyandan kaçtı. Annesi Alman asıllı.

Liseden sonra tarih ve siyaset okudu. O zamandan beri Münih'te bir dergide çalışmaktadır. Köln Express ve çeşitli dergilerde çalışır.

2007 yılında roman çalışmaları için gazetecilikten ayrıldı. 2012 yılında ilk romanı yayınladı.

Adolf Hitler'in 2011 yılında yeniden dünyaya dönmesini esas alan hicivli bir senaryo yazdı.
Almanca Biyografisi


Vermes kam 1967 in Nürnberg zur Welt. Sein Vater war 1956 nach Niederschlagung des Volksaufstandes aus Ungarn geflohen, seine Mutter ist Deutsche. Nach dem Abitur studierte er in Erlangen Geschichte und Politik. Seither ist er als Journalist für Boulevardzeitungen wie die Münchner Abendzeitung oder den Kölner Express sowie verschiedene Magazine tätig.

2007 begann er als Ghostwriter Bücher zu schreiben, u. a. das Buch eines sog. Tatortreinigers mit dem Titel Was vom Tode übrig bleibt. 2012 veröffentlichte er unter dem Titel Er ist wieder da seinen Debütroman. In der Satire entwickelt er das Szenario von Adolf Hitler, der 2011 auf einer Wiese in Berlin aufwacht und mit Auftritten in verschiedenen Fernsehshows wieder neue Zuläufer findet. Nach Präsentation auf der Frankfurter Buchmesse stieg der Roman bis auf Platz 1 der Spiegel-Bestsellerliste, das Hörbuch, gelesen von Christoph Maria Herbst erreichte ebenfalls Platz 1.HABER

Hitler 21’inci yüzyılda ününü Ali Vizgür'e borçlu!
Hürriyet 7 Şubat 2013

Nazi lideri Adolf Hitler’in bugüne dönmesini konu alan, Almanya’da haftalardır en çok satan kitaplar listesinde bir numarada olan “Er Ist Wieder Da” (Geri Döndü) isimli romanda Türk izleri de var. Kısa sürede 400 bin kopya satan, Alman bir anne ile Macar bir babanın oğlu olan yazar Timur Vermes imzalı 397 sayfalık hiciv tarzındaki romanda, 1945’te Berlin’deki sığınağında intihar ettiği düşünülen Hitler, meğer uykuya dalmış ve 21'inci yüzyılda Berlin’de uyanıyor. Romanda, Hitler, ülkede milyonlarca Türk’ün yaşadığını, en sevdiği gazete olan Volkisch Observer gazetesinin yerine Türk gazetelerinin yayınlandığını görünce neye uğradığını şaşırıyor. Gazetelerden birini eline alan Hitler, tarihin 30 Ağustos 2011 olduğunu görünce şoktan bayılıyor.

Romanda, Hitler, Ali Vizgür adlı bir Türk’ün sunduğu eğlence şovuna katılarak tekrar ününe kavuşuyor. Program sayesinde Hitler Youtube’da star oluyor. Tabloid gazetelere de çıkmasıyla Hitler, ülke çapında ün kazanarak yeniden bir siyasi figür olarak beliriyor. Kitapta ayrıca Hitler’in 2012 teknolojisine ayak uydurma çabaları da anlatılıyor. Örneğin Hitler, Alman besteci Richard Wagner’ın “Ritt der Walküren” isimli eserini akıllı telefonuna melodi yapıyor, Hitler89 isimli email adresini öğrenmeye çalışıyor.

Kitap, 2014’in sonunda MacLehose yayınevi tarafından İngilizce yayınlanacak. 16 dile daha çevrilmesi beklenen kitabın sinemaya aktarılması için anlaşma yapıldığı da iddia ediliyor.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)