Güler  Sabancı
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı1955 yılında Adana'da doğdu. Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu. Sabancı ailesinin üçüncü nesil üyesidir. Ortaöğretimini TED Ankara Koleji'nde bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1978 yılında mezun oldu. Profesyonel yöneticilik hayatına Lassa Kocaeli'nde başladı. 14 yıl KordSA genel müdürlüğü görevinde bulundu. Holding yönetimine Murahhas Üye sıfatı ile dahil oldu. Amcası Sakıp Sabancı'nın 2004'de vefatından sonra amcaları Şevket Sabancı ve Erol Sabancı'nın holdingi 'üçüncü kuşağa devretme' kararıyla 17 Mayıs 2004 tarihinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geldi.

2004 yılında Financial Times tarafından 'Avrupa'nın en güçlü 30 Kadını' arasında gösterildi.

2009 yılında Financial Times tarafından ilk kez hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde beşinci sırada yer aldı. Aynı yıl Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde sekizinci oldu.

2010 yılında Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde yedinci sırada yer aldı.

Eylül 2009'da İspanya'nın önemli liyakat nişanı olan Encomienda de Numero nişanını aldı.HABER

Güler Sabancı: ''Para kazanmak önemlidir, gereklidir ama hayatta yeterli değildir''
ntv 8 Şubat 2013

Sabancı Holding'in patronu Güler Sabancı, CNN International'da yayınlanan Leading Women programına konuk olan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, iş hayatı, Sabancı Topluluğu ve filantropi (hayırseverlik) çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

''Para kazanmak önemlidir, gereklidir ama hayatta yeterli değildir'' diyen Sabancı, filantropi çalışmalarının özel değil zaten olması gereken bir şey olduğunu söyledi.

Programda, çocuk evliliklerini engellemek için çalışma yapan Girls not Brides'ın destekçilerinden olduğu aktarılan Güler Sabancı, ''Bu yüzyıl bizim, yani kadınların yüzyılı olacak. Her kadın benim olanaklarıma sahip değil. Dolayısıyla onlara yardım etmek için bir şey yapmak da benim görevim. Ben amcalarımdan bayrağı devraldım, benden sonra gelenler de benden devralacak'' dedi.

Sabancı, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralmasına ilişkin olarak da Sakıp Sabancı'dan sonra bu görevi devralmanın kolay olmadığını, çünkü onun işlerin ötesinde bir profili bulunduğunu ifade etti.

Sabancı, Topluluğun stratejisine ilişkin olarak da ''Topluluğumuz son on yıldır ortalama yüzde 12 büyüdü. Gelecek on yıl için hedefimiz bu rakamı yükseltmek. Türkiye'nin toplam vergi gelirlerinin yüzde 5,5'ini biz ödüyoruz'' ifadelerini kullandı.

ÖĞLE YEMEĞİNE 'OLMAZ' DEDİLER

Kendisine yöneltilen ''İş hayatında kadın olarak ayrımcılığa uğradınız mı sorusuna Sabancı ''Ayrımcılık sadece benim ülkemde yok. Londra'da Bankacılar Kulübü vardı. Orada öğle yemeği yemek istemiştim. Olmaz demişlerdi. 1985'te İngiltere'de hiç mi kadın bankacı yoktu. Eminim vardı. Ama Bankacılar Kulübü'ne girmelerine izin verilmiyordu'' şeklinde yanıt verdi.

Yaşam felsefesini ''Allah bana değiştirebileceklerim için cesaret, değiştiremeyeceklerim için sabır, ikisini ayırt edebilmem için de akıl versin'' şeklinde özetleyen Sabancı, büyükbabası Hacı Ömer Sabancı için ''Büyükbabam çok tutkulu, kendi kendini yetiştirmiş, dahi bir adamdı. Benim ondan öğrendiklerim aslında hepimizin öğrendikleriydi. Hedefiniz olmalı, çok çalışmalı ve kendinize inanmalısınız'' ifadelerini kullandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)