Beppe  Grillo
komedyen, İtalyan siyasetçi


Beş Yıldız Hareketi lideri1948 yılında İtalya'nın Cenova kentinde doğdu. 1970’lerde televizyonda komedi şovları yapmaya başladı. Siyasetçilere ve sisteme yönelik eleştirileriyle halkın kalbini kazandı. Zamanla bir muhalif ikona dönüştü. 2009’da siyasi halk hareketi Beş Yıldız Hareketi’ni kurdu. Hareketin aday listesi gençlerden ve sıradan vatandaştan oluştu. Grillo seçimlerde aday olmadı.

İlk evliliğinden iki çocuğu oldu. İkinci evliliğini 1996 yılında İran asıllı Pervin Tadjk ile yaptı. Bu evlilikten de iki çocuğu daha oldu.HAKKINDA YAZILANLAR

Komik muhalif

Komedyenlikten gelmesi nedeniyle alaycı bir dille “palyaço” olarak anılan Grillo, ciddiye alınması gerektiğini ilk olarak yerel seçimlerde gösterdi. Grillo’nun başarısının sırrı, halkın klasik siyasetçilere ve artık işlemediği kabul gören sisteme tepkisine dayandırılıyor. Yolsuzluklar, beceriksiz yönetimler ve ekonomik gidişata karşı oluşan bu tepkiyi örgütlemede Grillo’nun şahsi başarısı yadsınamaz.

AB’ye haddini bildirecek

Grillo, kampanyası boyunca “Tsunami turu” adını verdiği bir turneyle mitingler düzenledi. “Eski siyasetçileri evlerine gönderelim” diyen Grillo; vergileri azaltma, yolsuzluğa son verme, AB’ye haddini bildirme ve euro’dan çıkmak için referandum düzenleme mesajları verdi.

Aslında o da bir zengin

Grillo’nun yaşam tarzı da zaman zaman tartışmalara yol açtı. Ferrari’si ve teknesi olduğu gerekçesiyle samimiyeti sorgulandı. 2005’te de 4 milyon euro’dan fazla gelir beyanında bulunduğu ortaya çıktı. Grillo hem Ferrari’yi hem de teknesini sattığını açıklamak zorunda kaldı.

Grillo’nun “Grillini” olarak anılan takipçilerinin “uzlaşmaz muhalif” tavrını sürdürüp sürdürmeyeceği merak konusu.HAKKINDA YAZILANLAR

Beppe Grillo: İtalyan düğümünü bir komedyen mi çözecek?
BBC Türkçe 27 Şubat 2013

Gücünü sokaktaki kalabalıklardan ve internet kampanyasından aldı.

İlgili Haberlerİtalya'da seçim sonuçları çıkmazdaİtalya: Ekonomik kriz tahmin edilenden de derinİtalya'da suç oranı artıyorDevamı için tıklayın
İlgili KonularAvrupa, Avrupa BirliğiBir kere bile İtalya'da televizyonda röportaj vermedi.

Konuşmuyor Grillo, bağırıyor ve deyim yerindeyse verip veriştiriyor.

"Grillo konuşmuyor, bağırıyor ve deyim yerindeyse verip veriştiriyor."
İtalyan siyaset sistemine savaş ilan ettiğini söyleyen, alışılmışın dışında bir siyasetçi.

Toplantılarına İtalyan gazetecileri kabul etmedi, sadece yabancı gazetecilerle konuşuyor.

İtalyan gazetecileri ''sistemin uşakları'' olarak görüyor.

Avrupa'daki liderlerin, Grillo'ya baktıklarında tıklayın endişelenmeleri için çok nedenleri olacak.

Grillo’nun lideri olduğu Beş Yıldızlı Hareket, Euro Bölgesi'nin en büyük üçüncü ekonomisinin üçüncü büyük siyasi gücü olarak, Euro'nun kurtarılması adına “vazgeçilmemesi gereken şeylerden” vaz geçildiğini düşünüyor.

Grillo, sistemin yıkılmasını istiyor ancak yerine neyin konulması gerektiği hakkında ipucu vermiyor.

Siyasetçilere bakılırsa Grillo bir “seçkin ve siyasetçi düşmanı”

Parlamentonun alt kanadı ile ilgili oylamada en çok oyu toplayan solcu lider Pier Luigi Bersani’ye bakılırsa Grillo bir ''demagog ve demokrasi düşmanı…''

Beppe Grillo ise Bersani’nin İtalya'yı “Yunanistan'ın girdiği yola sürükleyeceğini" düşünüyor.

Grillo'nun gözünde, diğer siyasetçiler gibi, o da, yolsuzluklara bulaşmış sistemin kuklasından başka bir şey değil.

Parlamento seçimine aday olarak giremedi; bunun nedeni yıllar önce yaptığı bir trafik kazasında otomobildekilerin ölümü nedeniyle hüküm giymiş olması.

Dolayısıyla Beş Yıldızlı Hareketi'nin parlamentoya giren onlarca üyesi Grillo'nun kılavuzluğundan mahrum kalacak.

İtalya şimdi koalisyon hükümetinin kurulmasını gerektiren bir tıklayın seçim sonucuyla yüzyüze… Komedyen "siyasetçi" koalisyonlara vereceği desteği seçim sisteminin değiştirilmesi koşuluna bağlıyor.

Grillo, durgunluk ve yolsuzluğa gösterilen öfkeyi temsil ediyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)