Nermin Bezmen
romancı, yazar1954 yılında Antalya'da doğdu. Maçka İlkokulu'nu bitirdi. Atatürk Kız Lisesi'nde okurken, son sınıfta AFS bursuyla Amerika'ya gitti. Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu'na devam etti. Bu okulu 1974 yılında bitirdi. 1975 yılının Ocak ayında yanında çalıştığı işadamı Pamir Bezmen’le evlendi. İki çocuğu oldu. 29 Ocak 2009 tarihinde eşini kaybetti. Televizyon sunuculuğu, dergi yazarlığı ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü. Roman ve anı kitapları yazdı.

ESERLERİ:
Kurt Seyt & Shura
Kurt Seyt & Murka
Sır
Aurora'nın İncileri
Sırça Tuzak
Mengene Göçmenleri
Zihnimin Kanatları
Bizim Gizli Bahçemizden
Kırk Kırık Küp
Bir Gece Yolculuğu
Bir Duayen'in Hatıratı: Fuad Bezmen, (Derleyen: Nermin Bezmen)
Turkuaz'a Dönüş Bilge Nadir-Nevzat'ın Anılarından Asil Nadir Gerçeği, (Derleyen: Nermin Bezmen, Tercüme: Pamir Bezmen)
HABER

Hakim karşısına çıktılar
Hürriyet Ayşegül USTA / 28 Mayıs 2013

SARIYER’DE 10 Aralık’ta alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu, hakkında işlem yapmak isteyen 3 polise memuruna hakaret ettiği iddia edilen Nermin Bezmen ile sevgilisi Tolga Savacı’nın yargılanmasına başlandı.Yargıç karşısına çıktığı ilk duruşmada olay anında alkollü olduğunu kabul eden Bezmen, trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu, polis memurlarına hakaret ettiği suçlamalarını ise kabul etmedi. Tolga Savacı da suçlamaları kabul etmeyerek, polis memurlarına vurmaya teşebbüs etmediğini söyledi. İstanbul 39’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 5 yıl ile 8 yıl arasında değişen hapis istemiyle yargılanan Bezmen, Savacı ve müşteki polis memurları İhsan Fakıoğlu, Erkan Bozdemir, İlker Çalışkan katıldı.

Polise direnmedim

Suçlamayı kabul etmeyen Nermin Bezmen şunları söyledi: “Olay tarihinde Tolga Savacı ile yemeğe katılmıştım. Hasta olan annemin intihar etmek üzere olduğu haberini alınca acele olarak Tolga Savacı ile yemekten ayrılıp Ataköy’e doğru yola çıktık. Yolda sol aynadan bir çarpma sesi duydum. Ancak duramadım. Biraz ileride kırmızı ışıkta durdum, aniden kapım açıldı. ‘İn ulan aşağıya’ diye hakaret sözü ile karşılaştım. Aşağı indiğimde beni indirenlerin polis olduğunu gördüm. Tolga da aşağı inerek ‘niye bu şekilde konuşuyorsunuz?’ diyerek konuştu. Daha sonra bizi karakola götürdüler. Alkollü olmam nedeniyle trafik cezasını ödedim. Ayrıca ehliyetime de el konuldu. Tehlikeli araç kullandığımı kabul etmiyorum. Ayrıca aracımın farlarının yanmamasına imkan yoktur. Geçtiğim yollardan farsız olarak geçmem mümkün değildir. Polis memuruna herhangi bir şekilde direnmedim. Sadece hitap şekillerine karşılık, niye bu şekilde hitap ettiklerine yönelik bir itirazım olmuştur.”

HABER

Kurt Seyit ve Şura'nın çekimleri başladı
12 Aralık 2013

Başrolleri Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah paylaşıyor

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah'ın paylaştığı ‘Kurt Seyit ve Şura' dizisinin çekimlerine geçtiğimiz günlerde başlandı.

Hilal Saral'ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin senaryosunu Ece Yörenç kaleme alıyor. Nermin Bezmen'in aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, 1920'lerde Rusya'dan İstanbul'una uzanan tutkulu bir aşk hikâyesini konu alıyor. Kurt Seyit ve Şura, 2014 yılının ilk aylarında Star TV ekranlarından izleyicisiyle buluşacak.
ESER-AYRINTI

Dedem Kurt Seyit ve Ben(Sözsüz Bir Ayinin Ortasında)
Nermin Bezmen
Türkçe (Orijinal Dili:Türkçe)
376 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 21 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786054994250

Canım dedem Kurt Seyit,

Seninle hiç rastlaşmadık!

Ben doğmadan çok önce, sen buralardan göçüp gitmiştin, hayatımın kahramanı olacağını bilmeden, kendi ölümünü kendin seçip isteyerek, geride derin yaralar açıp terk etmiştin her şeyi ve herkesi... Çocukluğumdan beri annemden ve anneannemden dinlediğim bütün masalların kahramanları arasında benim en hayran olduğum sadece sendin. Senin harika bir öykü kahramanı olacağını düşünürdüm, hakkında anlatılan onca şeyi dinlerken... Küçük, camekânlı büfenin üzerinde, çerçeve içinde duran sepya fotoğrafın, başkalarından dinlediklerimin çok ötesinde uzun öyküler anlatırdı bana sessizce.

İskemleyi büfenin önüne çeker, dirseklerimi dayayıp uzun uzun seyrederdim; çarlık üniforman, çizmelerin, kılıcınla çektirdiğin o fotoğrafı. Seni, daha üç yaşındayken ve inan bana o yaşında hiçbir çocuğun dedesini sevemeyeceği kadar çok seviyordum, sadece bana fısıldadıklarından dolayı. Sen benim için, artık ulaşamayacağım, kaybolmuş bir zamanın, sınırları değişmiş, o gün için hiç gidemeyeceğim bir ülkenin, kitabı hiçbir zaman yazılmamış isimsiz bir kahramanıydın. Hem uzak bir masal zamanda kalmış, hem de kendime çok yakın hissettiğim, hüzün veren bir kayıptın...

Erkeklerin kadınlarını baş tâcı ettikleri, kadınların erkeklerinin sevgi dolu yoldaşları oldukları bir aile geçmişimin masalsı kahramanı dedem Kurt Seyit'le beraber yaşadığım ruhsal yolculuğun hikâyesi… Benim Matruşka zamanlarım…
(Tanıtım Bülteninden)

HABER

Tolga Savacı-Nermin Bezmen evleniyor
Hürriyet 2 Nisan 2015

Nermin Bezmen’in eşi Pamir Bezmen 35’inci evlilik yıldönümlerini kutlarken beyin kanaması geçirmiş, 13 Ocak 2009’da hayatını kaybetmişti.

İlişkilerinde 5’inci yılını dolduran Tolga Savacı ve Nermin Bezmen bugün-yarın nikah masasına oturacak.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)