Zerrin Güngör
Danıştay Başkanı20 Mart 1955 tarihinde Kırşehir'de doğdu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden 1976 yılında mezun oldu. Maliye Bakanlığı Vergiler Temyiz Komisyonu Raportörlüğü, Bolu ve Ankara Vergi Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu.

1985 yılında Danıştay Tetkik Hakimi, 1999'da Danıştay Savcılığına atandı. Danıştay Üyeliğine 12 Haziran 2008'de seçildi. 12 Haziran 2012'den bu yana Danıştay Başkanvekilliği görevini yürütüyordu. Evli ve iki çocuk annesi. 18 Temmuz 2013 tarihinde Yargıtay Başkanı seçildi.
HABER

Danıştay Başkanlığı'na Zerin Güngör seçildi
Hürriyet 18 Temmuz 2013

Danıştay Genel Kurulu, tek aday olan Zerrin Güngör’ü 80 oyla yeni başkan seçti.

Danıştay’da Hüseyin Karakullukçu'nun 15 Haziran'da yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan koltuk için üyeler daha önce 3 kez bir araya gelmelerine rağmen seçim yapamamıştı. Başkan seçilebilmek için 79 oy alması gereken Güngör, üyelerden 80 ol aldı.
HABER

Danıştay Başkanı’ndan ‘eleştiri’ uyarısı
10 Mayıs 2014

Yargı kararlarına yapılan eleştirilerin, yargı eleştirilerine dönüştüğüne dikkat çeken Danıştay Başkanı Zerrin Güngör “Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar” dedi.

ANKARA - Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşma yaptı.

Güngör, şu ifadeleri kullandı:

"Yargı kararlarına ve yargıçlara eleştiri getirilirken, yargı ve yargıçlar idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine sürekli engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir. Yargı sürecinin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için bir taraftan yasama ve yürütme, yasal yetkilerini kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun kullanmalı, diğer taraftan yargıçlar da uygunsuz müdahalelerden kendilerini olabildiğince korumalıdır.

Yargı kararının eleştirisi ile yargı organının eleştirisi aynı anlam ve sonucu içermemektedir. Kimi zaman bu eleştiriler kararı aşarak, yargıyı eleştirmeye dönüşmektedir. Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar.

Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)