Halet  Çambel
arkeolog27 Ağustos 1916 tarihinde Berlin’de doğdu. Almanya’da askeri ataşe görevinde bulunan Hasan Cemil Bey (Çambel) ile dönemin Berlin Büyükelçisi’nin kızı Remziye Hanım'ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Yurtdışında arkeoloji eğitimi gördü. Çorum Hattuşaş’ta binlerce tabletin ortaya çıkmasında görev aldı. 1946 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesi sınırlarındaki Karatepe Höyüğü kazını başlattı. Eşi Nail Çakırhan da bu kazı bölgesinin restorasyonundaki başarısı ile mimar olmadığı halde ‘Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştü. Karatepe Höyüğü, Çambel’in girişimleri ile Türkiye’nin ilk açık hava müzesi oldu ve sonra da milli park ilan edildi. Çambel’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2010 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmişti.

12 Ocak 2014 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HABER

Arkeolog Halet Çambel vefat etti
13 Ocak 2014

Arkeoloji alanında Türkiye ve dünyanın sayılı isimlerinden biri olan arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel (97) İstanbul’daki evinde dün vefat etti.

Çambel için yarın saat 10.00’da Boğaziçi Üniversitesi’nde tören yapılacak, çarşamba günü de Muğla’daki köylerinde 2008’de vefat eden eşi Nail Çakırhan’ın yanına defnedilecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)