Faruk  Çelik
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı17 Ocak 1956 tarihinde Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Bursa Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi. Yıldız Üniversitesi'ne bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsü'nde iki yıl işletme eğitimi gördü. Dört yıl öğretmenlik görevini müteakip serbest iş hayatına atıldı.

Çeşitli dallarda ticaretle meşgul oldu. İki yıl süreyle yerel bir gazetenin sahipliğini ve köşe yazarlığını yaptı.

Siyasete genç yaşlarda başladı. Refah Partisi Bursa İl Başkanlığı ve Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 21, 22 ve 23. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Evli ve 4 çocuk babası.
HABER

'İSTİFA EDECEK MİSİNİZ' DİYE SORDULAR
Milliyet 14 Mayıs 2014

Bakan Çelik'in facia yaşandığı andan itibaren açıklama yapmaması dikkat çekmişti. Çelik’e gazeteciler ‘istifa edecek misiniz?’ diye sordu. Bakan Çelik soruya şu şekilde yanıt verdi:

"İlk olay anından itibaren enerji bakanımız benimle de görüştüler. Benim de gitmem gerekiyordu. Oraya bakan yardımcımız ve tüm teknik heyetleri gönderdik. İlk andan itibaren bakanlık olarak oradaydık. Benim gidememe durumum biraz kişisel bir olay olduğu için sağlıkla ilgili bir mesele olduğu için acı bir günde benim kişisel durumunun gündeme gelmesini istemiyorum.

Sürmekte olan bir tetkik için Perşembe günü saat 1’e kadar ayrılmamam gerektiğini söyledi. Bugün hastaneden ayrılarak bu açıklamayı yapıyorum. Çalışma bakanı olarak bu açıklamayı yapmak zorunluluk oldu."
HABER

Çelik: Sorumlu Enerji Bakanı, madenler ona bağlı!
Milliyet 20 Mayıs 2014

'Maden ocakları kapatılmalı' diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Soma'daki maden ocağına dozer bile sokulduğunun anlatıldığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma’da 301 işçinin öldüğü facia hakkında, “Kimin ne kadar sorumlu olduğu konuşulabilir. Maden ocakları benimle ilgili değil. Madenler konusunda bizim bakanlığımızın görevi teftiş ile sınırlı. Ocaklar, ruhsatlar ve işleyiş ise tamamen Enerji Bakanlığı’na bağlı” diyerek topu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a attı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)