Müfide Kadri
ressam, besteci
Osmanlı İmparatorluğu'nun bilinen ilk Müslüman kadın ressamı1889 yılında doğdu. Küçük yaşta resim ve musikide kabiliyetini gösterdi. Osman Hamdi'nin tavsiyesiyle bir süre Halil Paşa'dan ders aldı.

Çok genç yaşta ilk kadın resim öğretmeni oldu.

Resim çalışmalarının yanı sıra beste çalışmaları da vardır.

1911 yılında 22 yaşında vefat etti.

Yakın akrabası Rauf Yekta Bey tarafından Karacaahmet'teki mezarına özel bir mezar taşı yaptırıldı.
HAKKINDA YAZILANLAR

19.yy. Sonu ve 20.yy Başında Kadın Ressamlarımız
Deniz Bayav

Müfide Kadri (1889-1911)

İstanbul’da doğan sanatçı saygın bir kişi olarak tanınan Kadri Bey tarafından evlat edinilmiştir. Eğitim ve öğretimini özel hocalarla tamamlamıştır. Osman Hamdi Bey tarafından yeteneği keşfedilen Müfide Kadri’ye Osman Hamdi Bey ve Prof. Valeri tarafından özel ders verilmiştir. Resim sanatındaki üstün yeteneği, Müfide Hanımı, bu mesleğin ilk
kadın öğretmenliğine götürdü. Önce Numune Mekteplerine, az sonra Süleymaniye’deki Numune-i İnas adlı kız okulunun öğretmenliğine atandı. İnas Rüşdiyesi ile İnas İdadisi’nde, resim, nakış ve musiki hocalığı yaptı.(Toros, 1988: 20)

Bir çalışması ile Almanya’da altın madalya alan sanatçı portre, peyzaj ve natürmort konularında çalışmıştır. İzmir Resim ve Heykel Müzesi’ndeki Natürmort isimli eseri akademik bir anlatıma sahiptir. Kitap Okuyan Kız ve Dua Eden Kız resimleri ise portre ve iç mekân resimlerindeki ustalığını gözler önüne serer.

Sanatçının ilk dönem yapıtları 19. yüzyıl Fransız resminden, Barbizon ressamlarından, Corot’dan esintiler taşıyan…fotoğraf veya kartpostallarından yola çıkılarak gerçekleştirildiği düşünülebilecek yapıtlardır. Sanatçının bu çalışmaları daha çok resim tekniği ve malzeme becerilerini geliştirme yolundaki…yapıtları olarak değerlendirilebilirler.

Genç yaşta ölümüne rağmen çok sayıda esere imza atmıştır. Ölümünden sonra babası tarafından kırk kadar eseri sergilenip satılmak üzere Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’ne verildi. 1912’de sergilenen eserlerden elde edilen gelir cemiyete bağışlandı. Tüberküloz nedeniyle vefat eden sanatçı için üyesi sanatçı için üyesi olduğu Osmanlı Ressamlar Cemiyeti üzerinde palet formu da olan kitabe şeklinde bir mezar taşı yaptırmıştır.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)