Nasuh Mitap
Dev-Yol Kurucusu, siyaset adamı1960 yılların sonunda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Üniversite yıllarında Dev-Genç içinde yer aldı. Fakülte içerisinde Hüseyin Cevahir ile yakınlaştıktan sonra THKP/C içerisinde bulundu.

Daha sonra THKP/C kadrolarından ayrışarak Devrimci Gençlik dergisi üzerinden Devrimci Yol hareketinin tohumlarını attı. Devrimci Yol’un bir siyasal harekete dönüşebilme süreçlerinde önemli rol aldı.

12 Eylül askeri darbesi ile birlikte tutuklandı. Devrimci Yol Ana Davası’nda idam istemiyle yargılandı. 11 yıl hapishanede kaldı. Dönemin karıştır-barıştır uygulaması ile birlikte Mamak’ta bir süre de Ülkü Ocakları Derneği yöneticilerinden Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte kaldı.

1 Mayıs 2013 tarihinde ağır bir mide ameliyatı geçirdi. Ardından da kanser tedavisine başlandı. 3 Kasım 2014 tarihinde vefat etti.
HABER

Dev-Yol kurucularından Nasuh Mitap vefat etti
4 Kasım 2014

Nasuh Mitap 1 Mayıs 2013’te ağır bir mide ameliyatı geçirip ardından da kanser tedavisine başlayan Dev-Yol önderlerinden Nasuh Mitap, 3 Kasım 2014 pazartesi akşamı öldü.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)