Mahidevran Sultan
Hanım Sultan1500 yılında doğdu. Kanuni ile şehzadeliği sırasında evlendi. Oğlu Mustafa’nın boğdurtulmasının ardından gözden düştü ve Bursa’ya gönderildi. 3 Şubat 1581 tarihinde Bursa'da vefat etti.

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi, Şehzade Mustafa ve Ahmet ile Raziye Sultan’ın annesidir.

HABER

Mahidevran devşirme değil, paşa kızıymış
Zaman 24 Kasım 2014

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkentlerinden biri olan Bursa’nın bünyesinde barındırdığı tarihi zenginlikler, son yıllarda yürütülen araştırmalar ve restorasyonlarla tek tek ortaya çıkarılıyor.

Bursa’da 14. yüzyıldan kalma olduğu sanılan ve ‘Üç Hanım Kızlar’ ve ‘Saraylılar’ türbelerinin sırrını, Fransa’dan gönderilen mektup çözdü. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Mahidevran Hatun’un akrabası Melike d’Henin de Chimay, iki türbeyle ilgili Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş’a Osmanlıca soy kütüğü ve Türkçe belgeleri gönderdi. Yrd. Doç. Dr. Yavaş, belgeleri inceleyince yıllardır bilinmeyen gerçek ortaya çıktı. ‘Saraylılar’ türbesinde yatanlar Mahidevran Hatun’un iki ablası Akile Hanım ve Buygur Belkıs Hanım. ‘Üç Hanım Kızlar’ türbesinde yatanlar ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından Konya’da boğdurulan Şehzade Mustafa’nın eşleri Fatma Handan ve Nurcihan Hatun ile hizmetçileri Ferhunde ve Leyla kalfalar oldukları anlaşıldı. Soy kütüğü sayesinde Mahidevran Hatun’un da devrişme değil, Osmanlı paşasının kızı olduğu ortaya çıktı. (DHA)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)