Fırat Yılmaz  Çakıroğlu
öğrenci lideri, ülkücü şehit1993 yılında doğdu. Fuat Mahir Çakıroğlu ile Özlem Çakıroğlu'nun evladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. Aynı fakültede formasyon dersleri alıyordu. Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu idi. Bu görevini yürütürken 21 Şubat 2015 tarihinde şehit edildi. Pınarbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.
HABER

Başkaları bu acıyı yaşamasın
22 Şubat 2015

Ege Üniversitesi’nde bıçaklı kavgada öldürülen 22 yaşındaki Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun mezuniyetine üç ay kaldığı ortaya çıktı. 7 kişi gözaltında. Siyasiler sağduyu çağrısı yaptı, ama acılı babanın sözleri herkese ders oldu.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde formasyon dersleri alan ülkücü grup ile sol görüşlü ve doğu kökenli öğrenciler arasında bir süredir devam eden tartışmalar önceki gün kavgaya dönüştü. Akşam saatlerinde iki grup arasında Edebiyat Fakültesi önünde çıkan kavgada Ülkü Ocakları’nın Ege Üniversitesi sorumlusu olan Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu ile karşı gruptaki Nurullah Semo ve yine her iki gruptan altı öğrenci yaralandı. Bacağından aldığı yarayla aort damarı kesilen Çakıroğlu, tüm müdahalere rağmen kurtarılamadı. Hastaneye kaldırılan Nurullah Semo’nun hayati tehlikesinin olmadığı açıklandı. Görgü tanıkları ve kamera kayıtlarından olaya karışanların kimlikleri tespit eden polis altı kişiyi gözaltına aldı. Başında polisin önlem aldığı Nurullah Semo için de gözaltı kararı verildi.

3 gün tatil oldu

Olaylar sonrasında üniversitedeki güvenlik tedbirleri artırıldı. Kentteki diğer üniversitelerin bulunduğu bölgelerde ve öğrenci yurtlarında da önlemler alındı. Zanlılardan Semo’nun tedavi gördüğü Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de Çevik Kuvvet ekipleri beklemeye başladı. Ege Ünivesitesi Senatosu da olağanüstü toplanarak tüm fakülte ve yüksek okullarda perşembe gününe kadar eğitime ara verdi. Senato olaylar nedeniyle üzüntülerini bildirip, herkesi sağduyuya çağırdı.

Yine baba ders verdi

Baba Fuat Mahir Çakıroğlu, cenaze töreninin ardından yaptığı açıklamada, “Ben CHP’liyim, yönetici değilim. Gider oyumu kullanırım. Ama oğlum MHP’li oldu. Suç mu öyle olması? Oğlum Türk olduğu için saldırıya uğradı. Oğlumun üç ayı vardı mezun olmasına. Ona izin vermediler. Hep başarılı öğrencileri seçiyorlar. Bu organize bir hareket. Bu olaylar bitecek mi? Bitmeyecek, yine devam edecek. Önlem alınsın. Benim başıma geldi. Başkaları yaşamasın” dedi.

Oğlunun fotoğrafını bırakmadı

Çakıroğlu’nun cenazesi dün Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından kortej eşliğinde sloganlar atılarak Bornova Cumhuriyet Meydanı’na götürüldü. Burada toplanan yaklaşık bin kişi Fırat için dua etti. Ailesi de tabutu başında gözyaşları döktü. Çakıroğlu’nun cenazesi daha sonra Özkanlar Fatih Cami’ne götürülürken anne Özlem Çakıroğlu, oğlunun fotoğrafıyla en önde yürüdü. Cenazeyi cami önünde binlerce kişi karşıladı.

Oğlunun tabutunun başından bir an olsun ayrılmayan acılı babayı MHP Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Aytun Çıray ile Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz ile diğer yöneticiler teselli etti. Fırat’ın cenazesi ikindi vakti kılınan namazın ardından sık sık tekbir getirip, terörü lanetleyen ve cinayeti protesto eden kalabalığın omuzlarında taşınarak Pınarbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.
HABER

Anne Özlem Çakıroğlu: Nice Fırat’lar yetiştireceğim
Zaman 23 Şubat 2013

Ege Üniversitesi’ndeki olaylarda bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden son sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun öğretmen olan annesi Özlem Çakıroğlu, “Daha nice Fırat’lar yetiştireceğim” dedi.

Terör örgütü sempatizanları tarafından üniversite içinde bıçaklanarak öldürülen Fırat Yılmaz Çakıroğlu için Bornova Meydanı’nda taziye çadırı kuruldu. Sınıf öğretmeni olan anne Özlem Çakıroğlu burada taziyeleri kabul etti. Özlem Çakıroğlu’na taziyelerini iletenler arasında bağımsız İzmir Milletvekili İlhan İşbilen’le, bağımsız İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin de vardı. Anne Çakıroğlu, olay yaşandığı günden bu yana cümleleri toparlayamadığını belirterek, oğlu Fırat’ın bir hiç uğruna ölmediğine inandığını söyledi. Kederli anne, “Oğlumun ölümünün bir şeyleri değiştirdiğine inanıyorum. Oğlum, mücadeleci bir annenin mücadeleci bir oğluydu. Onunla konuştuğumuzda oğlum sık sık, ‘Gençlerimizin ölmesi, şehitler vermemize üzülüyorum.’ derdi. Oğlum dedi ki: ‘Anne, bir gün bir yere geleceğim merak etme, düzeni değiştireceğim.’ Fırat, daha yaşaman gerekiyordu. Değiştirmen gereken çok şeyler vardı.” dedi. Olay sonrası Fırat’ı İzmir’de defnetmeyi düşündüklerini aktaran acılı anne Özlem Çakıroğlu, “Bu kadar kalabalığın olduğunu bilmiyorduk. Sevildiğini biliyordum ama bu kadar olduğunu bilmiyordum. Türkiye’yi sarstı bu durum. Tanıdığım, tanımadığım herkes binlerce kişi taziyelerini iletti. Allah razı olsun hepsinden. Umarım onun ölümü bu olayları bitirir. Ancak o zaman içim rahatlayacak. Oğlumla gurur duyuyorum.” diye konuştu. Sınıf öğretmeni olduğunu hatırlatan acılı anne sözlerini şöyle tamamladı: “Daha nice Fırat’lar yeştiştireceğim. Buna yemin ediyorum. Devam edeceğim mücadeleye. Bu vatan kolay elde edilmedi. Ona, doğru yolu göstermeye çalıştım. Onun için mücadele ettim, onun için yaşadım. O benim tek oğlumdu, yaşam kaynağımdı. Hayata bağlanmanın tek sebebiydi. O mezun olup işe girdikten sonra emekli olmayı düşünüyordum ama şimdi düşünmüyorum.”

HABER

Fırat Yılmaz Çakıroğlu anılıyor
19 Şubat 2016

Ülkücü Şehit Fırat Çakıroğlu anılıyor. Ülkü Ocakları yurdun dört bir yanında hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu... AKP'nin çözüm adını verdiği süreçte üniversitelere yuvalanmasına göz yumulan teröristler tarafından, geçen yıl 20 Şubat'ta göz göre göre şehit edilmişti.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Fırat'ın şehadetinin yıldönümünde yurdun dört bir yanında yüzlerce anma programı düzenledi ve programların bir çoğu ise devam edecek.

İşte o programlardan bazıları:

Geçtiğimiz yıl 20 Şubat'ta pkk'lı teröristler tarafından şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu için tüm yurtta anma programları düzenleniyor.

Türkiye genelindeki bütün Ülkü Ocakları, Fırat'ın şehadet yıldönümünde mevlit ve Kuran-ı Kerim okuyarak, bütün ülkücü şehitleri dualarla anacak.

İZMİR

İzmir Ülkü Ocakları yarın saat 12'de Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun Pınarbaşı Mezarlığı'ndaki kabri başında bir anma programı düzenleyecek. Daha sonra Bornova Meydanı'nda Fırat'ı anlatan resimlerin bulunduğu bir resim sergisi düzenlenecek.

İzmir Ülkü Ocakları, pazartesi günü ise Bayraklı Adliyesi'nde hafta boyu devam edecek olan Fırat'ın duruşmasına katılacak.

Aynı zamanda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi Başkanı da olan Fırat Çakıroğlu'nun pkk'lı teröristler tarafından şehit edildiğine dikkat çekmek için bazı Ülkü Ocakları da farklı programlar da düzenleyecek.

HATAY

"Fırat için bir fidan da sen dik" diyen Hatay Ülkü Ocakları'nın 20 Şubat günü sabah saat 09'da gerçekleşecek.

ELAZIĞ

Elazığ Fırat Üniversitesi Ülkücüleri, Şehit Fırat Çakıroğlu'nu hafta boyunca düzenleyeceği etkinliklerle anacak.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ/ İSTANBUL

İstanbul'da Marmara Üniversitesi'nde ülkücüler, Fırat için yürüyüş düzenledi. Ellerinde Fırat'ın resmi ile yürüyen gençlere vatandaşlar da eşlik etti.

KARABÜK

Safranbolu Olkü Ocakları "Tarih okurken tarih yazan genç" sözleriyle tanıtımını hazırladıkları programda, Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu çeşitli etkinliklerle anacak.

ANKARA

Gazi Üniversitesi Ülkücüleri ise bu haftayı Şehit Fırat Çakıroğlu haftası ilan etti.Gazi Eğitim Fakültesi hafta boyunca çok sayıda etkinlikle Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anacak.Gazi Üniversitesi Ülkücüleri Bayan Teşkilatı ise bugün Gazi Mahallesi Orta Camii'nde Mevlid-i Şerif ve Kura'an-ı Kerim okutacak. Fırat'ı ve tüm şehitleri dualarla yad edecek.

22 Şubat Pazartesi, Gazi Üniversitesi kampüsünde açık alanda Fırat'ı anlatan pano oluşturulacak. Ayrıca aynı yere koyulacak boş panoya ise insanlar üniversitelerdeki terör olayları ile ilgili düşüncelerini yazacak. Bu yazılanlar Twitter'da belirlenecek etiketle sosyal medyada da paylaşılacak.

23 Şubat Salı, Gazi Üniversitesi kampüsündeki ağaçlara "Ege'nin yiğidi" başlığı altında Fırat'ın hayatı, kişiliği, sevdiği ve yazdığı şiirler asılacak.

Çarşamba günü, Fırat'ın anlatıldığı 'kitap ayraçları' Gazi Üniversitesi öğrencilerine dağıtılacak.

Üniversitelerdeki terör gerçeğine karşı farkındalık oluşturmak isteyen öğrenciler, Perşembe ve Cuma günleri; Fırat'a ve dava aşkına dair hazırladıkları videoları Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi girişinde dev perdede yayınlanacak.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)