İrfan Gürdal
Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni


besteci, şarkıcı1966 yılında doğdu. Lisede öğrenciyken Ordu İli Musiki Derneği’nde koro elemanı olarak görev yaptı. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne girdi. 1986 yılına kadar öğrenciliğinin yanı sıra Üniversite Halk Müziği Topluluğu‘nda müzik çalışmalarına devam etti. 1987 yılında üniversiteyi bitirdi ve Kültür Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Korosu sınavını kazanarak, saz sanatçısı olarak göreve başladı.

1991 yılında Ali Özaydın ve Cem Gürdal ile birlikte İpekyolu Türk Müziği topluluğunu kurdu. Dünyada Türkçe konuşulan tüm bölgelerin müziklerini araştıran ve icra eden topluluk ile yurt içi ve yurt dışında birçok konserler gerçekleştirdi.

Anadolu dışında yaşayan Türklerin geleneksel müzikleri ve çalgı aletleri konularında birçok araştırmalar yaptı 200’ün üzerinde türkü derledi.

9-15 Temmuz 1993 tarihlerinde Güney Sibirya’daki Tuva Türklerinin boğaz havaları ile ilgili araştırmalar yaptı. 15-30 Temmuz 1993 tarihlerinde Kazakistan’da halk çalgılarını ve halk çalgıları orkestralarını inceledi.

20-30 Mayıs 1995’te Türkmenistan’ın Aşkabat ve Merv bölgelerindeki aşık müziklerini araştırma imkanı buldu ve çoğunluğu Teke Türkmenlerine ait birçok aşık havası derledi. Türkmenistan Devlet Konservatuarı hocalarından Prof. Ata Kutlumuradov’dan “dutar”ın çalım teknikleri hakkında bilgiler aldı ve bu bilgiler ışığında Anadolu’da tezenesiz saz çalma tekniğine yeni vuruşlar kazandırdı.

Uluslararası sanat ve el sanatları fuarlarında, topladığı Türk halk çalgılarını sergiledi ve bu çalgıları tanıtıcı nitelikte konserler verdi.

Aralık 1999’da Kültür Bakanlığı Devlet Türk Dünyası Müziği Topluluğu’nun sanat yönetmenliğine getirildi. Bu toplulukla yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konserler hazırladı ve yönetti.

2003 yılunda H.Ü. Devlet Konservatuarı'nda etnomüzikoloji alanında yüksek lisansını tamamladı

2004 yılında geleneksel Türk müziğinde atla ilgili türkülerden oluşan “Atın Türküsü” isimli albümünü yayınladı. Halen Devlet Türk Dünyası Müziği Topluluğunun sanat yönetmenliği görevini yürütmektedir.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)