İsmail Çelik
doktor, onkologHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1988'de bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimini 1993'te tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Ünitesi'nde yandal uzmanlık eğitimini 1997'de, prevantif onkoloji uzmanlık eğitimini 1999'da tamamladı. 1998'de doçent, 2004'de profesör oldu.

1992'de iç hastalıkları uzmanlık eğitimi esnasında Şeref Zileli-Yılın Başarılı Asistanı Ödülü'nü, 2002'de Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü'nü aldı.

NCI bursu ile Amerika Birleşik Devletleri Johns Hopkins Üniversitesi'nde 1 yıl süreyle "Sigara ilişkili kanserler" konusunda çalışmalarda bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Medikal Onkoloji Ünitesi'nde öğretim üyesidir.

Halen, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

Akciğer kanseri, malign melanom ve beyin tümörleri başlıca ilgi alanıdır.
HABER

Prof. Dr. İsmail Çelik: Kanserin ilerlemesini durdurduk!
4 Şubat 2016

İmmüno-Onkoloji Derneği başkanı Profesör Doktor İsmail Çelik, Dünya Kanser Günü’nde katıldığı Akciğer Kanseri İşbirliği Platformu’ndaki konuşmasında, kanserli hücrelerdeki tümörü ilk kez durdurma aşamasına gelindiğini iddia etti.

İmmüno-Onkoloji Derneği başkanı Profesör Doktor İsmail Çelik, Dünya Kanser Günü’nde katıldığı Akciğer Kanseri İşbirliği Platformu’ndaki konuşmasında, kanserli hücrelerdeki tümörü ilk kez durdurma aşamasına gelindiğini iddia etti.

Bugün gazetesine konuşan İmmüno-Onkoloji Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik kanser tedavisine ilişkin son gelişmeleri aktardı.

Bugüne kadar yürütülen tedavi yöntemlerinde bağışıklık sistemi içinde önemli olan T hücresinin kanser hücresini öldüremediğine değinen İsmail Çelik şunları ekledi: “Aksine kanser hücresi T hücresini öldürüyordu. Şimdi durum değişti. İlk defa tümörü durdurma aşamasına gelindi. Tümör yok olmuyor ama yerinde duruyor. Bir sene sonra filmini çektiğinde ilerlemediğini görüyoruz. Düşünün ki tümör 5 sene olduğu yerde duruyor. Bu hastaların ömrünün uzadığını gösteriyor. Bu çok önemli bir gelişme. Kansere karşı artık defansta değil hücum bölgesindeyiz. Gol atarsak kansere karşı maçı kazanacağız.”


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)