Murat Çetinkaya
Merkez Bankası Eski Başkanı1976 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nü de bitirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışması yaptı.

Bankacılığa Albaraka Türk Katılım Bankası'nda başladı. Uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankası'nda devam etti. Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin de bulunduğu bankanın çeşitli iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.

2008 yılından, Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.'de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

2012 yılında Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, 2016 yılında Merkez Başkanı oldu.

3 Temmuz 2019 tarihinde görevden alındı.
HABER

Merkez Bankası`nın yeni başkanı Murat Çetinkaya
11 Nisan 2016

Görev süresi 19 Nisan`da dolacak olan TCMB Başkanı Erdem Başçı`nın yerine mevcut durumda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya`nın atanacağı belirtiliyor. TCMB Başkan Yardımcısı Çetinkaya`nın kararnamesi imzaya açıldı.

Başbakan Davutoğlu'nun Merkez Bankası Başkanlığı için Murat Çetinkaya'nın atanması için kararnamenin imzaya açılması talimatını verdiğini bildirdi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi 19 Nisan'da sona eriyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)