Halil Hayit
eğitimci, bürokrat1942 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde doğdu. Değişik İmam Hatip liselerinde öğretmenlik ve müdürlük yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı'nda şube müdürlüğü ve İlköğretim Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra bir süre Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliğinde bulundu. Doktorasını bitirdikten sonra tekrar Milli Eğitim Bakanlığı'na geçti. Bürokrat ve bakanlık müşaviri olarak 1998 yılında emekli oluncaya kadar Milli Eğitim'e hizmet verdi.

Din Öğretimi Genel Müdürü olduğu dönemde tüm okullarda eğitim kalitesinin yükseltilmesine yönelik çabalarıyla tanındı. Anadolu İmam Hatip liselerinin açılması ve yaygınlaştırılmasında etkin rol oynadı.
HAKKINDA YAZILANLAR

BİR NESLİN ÖNCÜLERİ
İlk İmam Hatip Kuşağından Portreler

Yazar: Mahmut Çetin
Ön İnceleme: Şükrü Öztürk, Süreyya Balkış, Ömer Kara
Kapak Kompozisyonu: Ömer Kara
Sayfa Düzeni: Vadi Grafik
ISBN: 978-605-9004-04-6
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
1.Baskı Kasım 2017 Ankara
Sayfa: 702
Ebat: 16x23


BİR NESLİN ÖNCÜLERİ’nde anlatılan isimler:

Tayyar Altıkulaç, Hüseyin Albayrak, Hüseyin Aydın, Halis Ayhan, Niyazi Baloğlu, Ahmet Baltacı, Ali Şakir Ergin, Halit Güler, Kemal Güran, Ahmet Gürtaş, Yasin Hatiboğlu, Halil Hayit, Avni İlhan, Hayreddin Karaman, Mehmet Kervancı, Hamdi Mert, Şevki Özkan, Şükrü Öztürk, Selahattin Parladır, Mehmet Ali Sarı, Rıza Selimbaşoğlu, Mehmet Solmaz, Bekir Topaloğlu, Sami Uslu, Ahmet Uzunoğlu, Mustafa Uzunpostalcı, Yakup Üstün, Mustafa Saim Yeprem, İrfan Yücel.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)