Haşim Erdem
doktor, yazar


Dr. Haşim Erdem1963 yılında Afganistan'ın Meymene şehrinde doğdu. Celalabat Tıp Fakültesi öğrencisiyken ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

1 Temmuz 1982 tarihinde Haşim Erdem adıyla Türk vatandaşlığına geçti. Tıp eğitimini Ankara Tıp Fakültesinde tamamladı. Mezun olduktan bir süre sonra T.C. Başbakanlık Dış Türkler Bölümü'nde çalıştı.

2004 yılında Ankara Atatürk Hastanesi'nde çalışmaya başladı. Yurt dışından gelen hastalara hizmet verdi.

Evli ve iki çocuk babası. Özbekçe, Rusça, İngilizce, Türkçe, Hintçe, İspanyolca, Arapça, Farsça, Afganca ve tüm Türk şivelerini biliyor.

ESERLERİ:

1.Bir Eşrefzade'nin Şebnameleri
2.Güneş Doğmadan
ESER-AYRINTI

Güneş Doğmadan
Haşim Erdem
Olasılık Yayınları

Fakat şimdi içinde yaşadığımız çağda ne Afganistan topraklarında ne de dünyanın başka bir yerinde çocukların ileride "anı" olarak hatırlayacakları bir ayrıcalıkları yok galiba. Çoğu zaman bizim oyunlarımızdaki asıl keyfin ve onları "anı" yapan şeyin, oyun malzemelerine emek vermemiz olduğunu düşünürüm. Hazırda hiçbir şeyin olmadığı günler... Bir iki saatlik keyifler, eğlenceler için saatlerce süren hazırlıklar... Bunun ne denli önemli olduğunu elbette ancak şimdi anlıyorum. Belki bugünün çocukları daha bilgililer ama maalesef "çocuk" değiller. Yıllar sonra bir gün geriye dönüp baktıklarında ellerindeki elektronik oyun cihazlarının onları anımsamadıklarını görecekler. Oysa çocukluk ve anılar karşılıklıdır; bir başkası da sizin kadar hatırlamalıdır anıları.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)