Kubilay Han
imparator


askerKubilay Han bütün Çin’i idaresi almış büyük bir Türk imparatorudur. Tarihte kendisinden önce gelmiş bütün hükümdarları gölgede bırakarak en büyük insan kitlesini yöneten bir hükümdardır.

Kubilay Han, Cengiz Han’ın torunudur. Büyük kahramanlar ve komutanlar yetiştiren bir ailedendir.

1211 yılında doğdu. Hükümdarlığa seçilen kardeşi Mengü Han, Kubilay Han’ı Doğu ülkelerini, Hulagu Han’ı da Batı'daki ülkeleri almaya gönderdi.

Mengü Han 1259’da öldü. Kubilay Han’ın ordusunda bulunan prens ve emirlerin katıldığı büyük bir kurultayın kararıyla hükümdarlığa seçildi. Önce bu kararı kabul etmeyen küçük kardeşi Arıkboğa’yı yendi. Ancak kardeşine kötü davranmadı. Bu adil hareketiyle Hülagu Han ve diğer prenslerin beğenisini sağladı. Kubilay Han'ın hükümdarlığını kabul ettiler.

Kubilay Han, Çin’de büyük bir imparatorluk kurarak 1260 ile 1294 yılları arasında 25 yıl hükümdarlık yaptı.

Kubilay Han önce büyük bir ordu ile Siang Yang’ı aldı. Çetin savaşlarla büyük Çin eyaletlerini hükümdarlığına kattı. 1264’te Pekin’i merkez yaptı ve 1280 yılında bütün Çin’i aldı.

Kubilay Han’ın devletinin sınırları, Çin dışında Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve Kuzeyde Polanya hudutlarına kadar yayılıyordu.

Kubilay Han, Japonya’ya, Annam’a ve Çampa’ya yaptığı akınlarda başarılı olamadı. Burma’da büyük bir zafer kazandı.

Kubilay Han, cesur ve güçlü bir hükümdardı. Hayatı ülkeler fethetmekle geçti. Yanında çeşitli milletlerden bilginler, devlet adamları ve diplomatlar bulunurdu.

Kubilay Han hakkında bize en iyi bilgiyi Marko Polo getirdi. Marko Polo, bu büyük imparatorun sarayı, oradaki hayat, eğlenceler ve vergi sistemi hakkında ilgi çekici bilgiler verdi.

Kubilay Han, 18 Şubat 1294 tarihinde Hanbalık'ta 78 yaşında vefat etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)