Onur Akın
şair, besteci, şarkıcı6 Mart 1967 tarihinde Bitlis'in Ahlat ilçesinde doğdu. Babasının tayininin İstanbul'a çıkması nedeniyle Bitlis'ten İstanbul'a göç etmişlerdir. Paşabahçe İlköğretim Okulu, Paşabahçe Ortaokulu, İstanbul Paşabahçe Ferit İnal Lisesi, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur.

İlk enstrümanı mandolindir. Profesyonel müzik hayatına, 1987’de üniversite öğrencisiyken kurduğu Grup Baran ile adım attı. Kendine ait Eylül Müzik şirketini kurdu. Sözleri Nazım Hikmet ve Vedat Türkali'ye ait bazı şiirleri besteledi.

ALBÜMLERİ:

1993- Seni İstanbul Yapmalı
1997 - Aşk Bize Küstü
1999- Asi ve Mavi
2000- Ey Hayat
2002- Seni Aşka Yazmalı
2005- Memleket İsterim
2007- Yüreklere Yazılanlar
2009- Mor Bir Hüzün
HAKKINDA YAZILANLAR:

Tatil Hatıraları ve Artvin’de Bahar
Hüdavendigâr Onur /medya detay, 11 Eylül 2014

Konya Taşkent’te dokuz gün kalırken kitap okudum ve ilgimi çeken bazı televizyon programlarını takip ettim. Sevdiğim sanatçılardan biri de Onur Akın’dır. 31 Ağustos günü Halk TV’de Onur Akın’ın Makbule’ye bir röportaj verdiğini tesadüfen görünce hemen dinledim. Sanat hayatından bahseden Onur Akın, “Genç kızların sevgilisi olmadığını ama sevdikleri sanatçı olduğunu” söyledi. Yerine göre romantik olduğunu anlatan Onur Akın, romantizmi şöyle tarif etti: “Romantizm, sıkış tepiş bir otobüste yanağa vurulan öpücüktür.”
Onur Akın, söyleşide, ‘Solcu’ olduğunu ama hiçbir partiye üye olmadığını belirtirken, Cumhuriyet Halk Partisi’yle ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi: “CHP çok büyük bir parti, kurucu bir parti.”

Onur Akın, Makbule’nin bir sorusu üzerine, “Onurlu Yıllar” adlı bir albüm çıkardığını, burada Artvin için özel bir bestesi olduğunu söyledi ve bestenin adının “Artvin’de Bahar” olduğunu anlattı.

İnsanlar beni Artvinli biliyor
Onur Akın aslen Bitlisli olduğunu, İstanbul’da yıllardır yaşadığını belirterek “İnsanlar beni Artvinli sanıyor. Artvin’i çok seviyorum” dedi. Onur Akın ayrıca Artvin’le ilgili şunları söyledi: “Artvin’de doğmak isterdim.” “Artvinliler Ahmet Kaya ve Onur Akın’ı dinler.”
*

“Sevdiğim sanatçılardan biridir” dediğim Onur Akın’ın Artvin’e olan ilgisini duymuştum. “Artvin’de Bahar” adlı bir de beste hazırlaması beni çok sevindirdi. Neden mi? Ben de Artvinliyim de ondan.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)