Cemil Çiçek ( 1946)
TBMM Eski Başkanı1946 yılında Yozgat'ta doğdu. Hacı Ahmet Bey ile Meliha Hanım'ın evladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Anavatan Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. ANAP iktidarlarında Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı. İngilizce ve Fransızca biliyor. 58. ve 59. Hükümetlerde Adalet Bakanı, 60. Hükümet'te başbakan Yardımcılığı yaptı. 4 Temmuz 2011 tarihinde TBMM Başkanı seçildi. Evli ve 3 çocuk babası.
HABER

Çiçek Yeni TBMM Başkanı
4 Temmuz 2011

TBMM Genel Kurulu geçici başkan, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi başkanlığında toplandı.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan seçim sonucunda Cemil Çiçek, 322 oyla TBMM Başkanı seçildi. Çiçek, TBMM'nin 25. Başkanı oldu.

Çiçek, MHP adayı Tunca Toskay'la yarıştığı Meclis Başkanlık yarışının ilk turunda 302 oy aldı. Bu turda Tunca Toskay da 50 oy aldı. İlk tur oylamasına katılan bir diğer AK Parti adayı Zelkif Kazdal ise 23 oy aldığı açıkklandıktan sonra seçimden çekildi.

Adaylar ilk tur sonunda gerekli olan oy sayısı 367'yi alamadığı için seçimde 2. tura geçildi. İkinci turda ise Çiçek 322, Toskay 52 oy aldı. Bu turda 367 oy barajı arandığı için 3. tura geçildi.

Cemil Çiçek 3. turda 322 oy alarak Meclis Başkanı seçildi.

HABER

Cemil Çiçek, yeniden Meclis Başkanı
2 Temmuz 2013

AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, üçüncü turda 299 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

Meclis başkanlığı için AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal yarıştı.

Cemil Çiçek 3. turda yeniden Meclis Başkanlığına seçildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)