Ali Rıza Septioğlu ( 1913)
Elazığ Milletvekili-DYP
PALU - 1913, Sadi, Halime - Ortaokul - Tüccar - Palu Belediye Başkanı - III, V, XVIII ve XIX uncu Dönem Elazığ Milletvekili - Devlet Eski Bakanı - Evli, 6 Çocuk.4 Eylül 2001 tarihinde Ankara'da öldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Meclis'in rengi soldu Sabah 5 Eylül 2001

TBMM'nin en kıdemli üyesi DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu, dün yaşama veda etti. 88 yaşındaki Septioğlu ardında nesilden nesile anlatılacak birçok renkli anı bıraktı

Meclis'in en yaşlı, en renkli ve en kıdemli kişisi, DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu, yaşama veda etti. Birinci Dünya Savaşı'nın yaklaştığı 1913 yılında doğan ve 5 dönem Meclis'te milletvekilliği yapan Ali Rıza Septioğlu, Mayıs ayında nefes darlığı ve yüksek tansiyona bağlı kalp yetmezliği nedeniyle Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne yatırılmıştı. Yaklaşık 5 aydır hastanede tedavi gören Septioğlu, dün sabah, hayata gözlerini kapadı...

5 AYDIR HASTANEDEYDİ
Ardında birçok renkli anı bırakan Septioğlu, Meclis'e 3. dönemde adım attı, daha sonra da 5, 18 ve 19 ve 21. dönemlerde yine Elazığ milletvekili seçildi. 1978-1979 yılları arasında 1.5 yıl boyunca 3. Ecevit Hükümeti'nde, Meteoroloji'den Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. Ama hafızalarda hep 'Hava cıvadan sorumlu bakan' olarak kaldı...
Önemli olaylara tanıklık eden Septioğlu, kapatılan HEP'in milletvekillerinin olaylı yemin töreni ile Merve Kavakçı'nın Genel Kurul Salonu'na türbanla geldiği 21. dönemde en yaşlı üye sıfatıyla geçici başkanlık yapmıştı.
Septioğlu, 1991 yılında, SHP listelerinden seçilen HEP'li milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle'nin yeminlerini, "Anayasa'ya uygun yemin etmedikleri" gerekçesiyle tekrarlatmıştı. Yemin ettikten sonra Kürtçe konuşan Zana'yı "Kızım bir dakika bakar mısın?" diye uyaran Septioğlu, "baskı altında yemin ettiklerini" söyleyen Hatip Dicle'yi de Anayasa'ya uygun yemin etmesi için uyarmıştı.

MECLİS'TE TÖREN İSTEMEDİ
Aradan 8 yıl geçtikten sonra 1999 yılında 21. dönemin 1. birleşimini de geçici başkan sıfatıyla yöneten Septioğlu, bu sefer de kapatılan FP'den İstanbul Milletvekili seçilen, ancak daha sonra Türk vatandaşı olmadığı gerekçesiyle milletvekilliği düşürülen Merve Kavakçı olayı sırasında da başkanlık kürsüsündeydi.
Kapatılan FP Milletvekili Merve Kavakçı'nın, Genel Kurul Salonu'na türbanla gelip yemin etmek istemesi üzerine başta Başbakan Bülent Ecevit olmak üzere DSP milletvekili sert tepki gösterince Başkan Septioğlu, birleşime ara vermişti. DSP'lilerin tepkisi üzerine Kavakçı, yemin edemeden Genel Kurul Salonu'nu terk etmek zorunda kalmıştı.
Septioğlu, bugün Elazığ'da düzenlenecek cenaze töreninin ardından, doğum yeri olan Palu'daki aile mezarlığında toprağa verilecek. Ailesinin istememesi nedeniyle DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu için Meclis'te tören düzenlenmeyecek.

Hava cıvadan sorumlu bakanım
Meteoroloji kelimesini bile bir türlü telaffuz edemeyen Ali Rıza Septioğlu, bir dönem Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştı. Ve Septioğlu'na seçim bölgesi Elazığ'da, neden sorumlu bakansın diye sorulur. Bakan yine 'meteoroloji' kelimesini bir türlü telaffuz edememiş ve kısaca şöyle demiş: "Hava cıvadan sorumlu bakanım." Septioğlu'nun titri uzun bir süre 'hava cıva bakanı' olarak kaldı.

AYAĞIMDA ZİL YOK
Ali Rıza Septioğlu, Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturduğu gün, odasına akın akın misafir gelir. Her grup içeri girdiğinde, Bakan Septioğlu kapıya gidiyor ve dışarıda bekleyen odacısına çay sipariş ediyordu. Odacı, bir süre sonra dayanamaz bakanı uyarır: "Efendim, kapıya kadar gelip yorulmayın. Ayağınızın altında zil var. Basarsanız ben içeri gelirim....
Bakan Septioğlu, hemen ayakkabısının altını çevirip odacıya gösterir:
"Ne zili oğlum, benim ayağımın altında zil mil yok..."

ABD'DE ÇİĞKÖFTE PARTİSİ
DYP-SHP Hükümeti döneminde, Türk Günü için New York'a giden heyette Ali Rıza Septioğlu da yer alır. İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Devlet Bakanı Akın Gönen'le birlikte Türk yürüyüşüne katılan Ali Rıza Septioğlu bir ara kaybolur. Türk heyeti doğal olarak panikler. Herkes alarma geçer ve köşe bucak Septioğlu'nu arar.
Bir yandan da Türk Büyükelçiliğine 'Kayıp' bilgisi verilir. Ancak Septioğlu bir gün sonra elini kolunu sallayarak otele gelir. Açıklamasından anlaşılır ki, Septioğlu, Türk yürüyüşünde türkücü İzzet Altınmeşe ile karşılaşır ve onunla birlikte New Jersey'e gidip, Türkler'in hazırladığı bir çiğköfte partisine katıldıktan sonra uçakla geri döner...www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)