Vartan İhmalyan ( 22.3.1913)- (1987)
yazar22 Mart 1913 tarihinde Konya’da doğdu. İstanbul Kadıköy Lisesi’ni bitirdi. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle askere alındı. Askerliğini 1937-39’da er olarak Denizli’nin Çivril ilçesinde yaptı. 1944 yılında Robert Kolej'in inşaat mühendisliği bölümünü bitirdi. Sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başladı. Mimar olarak çalışırken, 20 yaşında okul arkadaşı Rasih Güran aracılığı ile TKP’ye girdi. 1944’te yakalanıp Sirkeci’deki Sansaryan Han’da yargılandı. 1946’da tekrar yargılanıp Sansaryan Han’da 3 ay yattı. Türkiye’yi terketmeye karar verdi.

Eşiyle birlikte Sovyet Ermenistanı’na geçmek düşüncesiyle Paris’e gitti. Ancak Ermenistan'a göç durdurulduğu için, 8 yıl Fransa’da yaşadı. 1956’da TKP tarafından Budapeşte Radyosu Türkçe Bölümü'ne gönderildi. Macaristan’da komünizm karşıtı devrim yapılması üzerine Çekoslovakya'ya sığındı. Prag’da Nazım Hikmet ile tanıştı. Onun aracılığı ile Varşova Radyosu Türkçe Bölümü'ne atandı. Bölüm kapanınca Pekin Radyosu Türkçe Servisi'nde çalışmak üzere Polonya'dan Çin'e gönderildi. Çin-Sovyet anlaşmazlığı üzerine, 1961’de, Çin’den ayrılıp Moskova'ya geldi. Moskova Radyosu Türkçe Servisi’nde çalıştı. Nazım Hikmet’in yönlendirmesi ile masal yazdı. 1987 yılında Moskova’da öldü.

Ressam Jak İhmalyan’ın kardeşidir.

ESERLERİ:

İlk masal kitabı Bulgaristan’da Türkçe olarak yayınlanan Sihirli Çiçek'tir. 1972 yılında Duş adlı masalı Türkiye’de bir yarşmada ödül kazandı. Şeytan Uçurtması, Güneşe Vurgun Çocuk, Eşek Eşekken ve Boyalı Kırlangıç adlı masal kitapları vardır.

Türkiye'de, çocuklar için yazdığı İhmal Amca adlı öykü kitabı ile Bir Yaşamın Öyküsü adlı hatıraları, Cem Yayınevi tarafından yayınlandı.
HAKKINDA YAZILANLAR

Mete Tunçay, Vartan İhmalyan'ın hatıralarına yazdığı sunuşta şöyle diyor; "20 yaşındayken okul arkadaşı Rasih Güran'ın aracılığıyla TKP'ye girmiş. İngilizce olarak Kapital'i ve Diyalektik Materyalizm'i okumuş. Güzel Sanatlar Akademisi'nde başladığı mimarlık öğrenimini yarıda bırakmıştır. 1937-39'da, askere alınmış."
KENDİ DİLİNDEN

Vartan İhmalyan da, ‘Bir Yaşamın Öyküsü’ adı altında topladığı hatıralarında kendini şöyle tanıtıyor; "22 Mart 1913'te Konya'da doğmuşum. Kayserili anadan ve Konyalı babadan. Babamın Konya dolaylarındaki "Dedemoğlu" köyünde, babasından kalma bir çiftliği vardı. Çoğu zaman çiftlikte olduğu için kendisini pek seyrek görürdük. Babam ava bayıldığı için "av delisi" derlermiş kendisine. İki de amcaoğlu vardı babamın; Birine "yar delisi", öbürüne de "kar delisi" derlermiş.”www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)