Safiye Ayla
şarkıcı, yorumcu1907 yılında İstanbul'da doğdu. Bursa Kız Muallim Mektebi'ni bitirdi. Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başladı. Önce besteci rebabi Mustafa Sunar'dan, sonar Yesari Asım Arsoy, Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Udi Nevras, Mesut Cemil, Refik Fersan gibi ustalardan yararlandı. İlk kez 1931'de, Darüttalim-i Musiki Heyeti'nin konserlerinde sahneye çıktı. İstanbul, Ankara radyoları ile İstanbul Konservatuarı İcra Heyeti'nde çalıştı. Uzun yılar gazinolarda şarkı söyledi. Atatürk onu dinlemekten çok hoşlanır. Yapılan toplantılarda ona sık sık sevdiği şarkıları söyletirdi. Bir çok plak doldurdu. Sesini geniş dinleyici kitlelerine duyurdu. Udi ve besteci Şerif Muhittin Targan'la evliydi. 1998 yılında vefat etti.

Özellikleri

Kendinden önceki ve kendi dönemindeki kadın şarkıcılardan farklı olarak kendine özgü bir okuyuş tarzı vardı. Okuyuşuna yansıyan Batı müziği beğenisi bu tavrın belirgin bir özeliğidir. Ölçüye uyarak, iyi bir diksiyonla, aynı zamanda coşkun bir tavırla okurdu. Sesindeki pürüzsüz akış, en tiz perdelerde bile kaybolmazdı. Zamanın gözde şarkılarıyla, Rumeli Türkülerini içine alan geniş repertuarıyla büyük bir dinleyici kesimi tarafından beğenildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Musalladan Şöhrete Safiye Ayla
Nalan Seçkin
Bilgi Yayınevi

“Gazeteci Nalan Seçkin, mesleğinin son otuz yılını özellikle yakın tarihimizi araştırmakla geçirdi. Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, (eski) Güneş ve Günaydın gazetelerinde yayımlanan yazıları büyük ilgi topladı. "İlk Meclis'ten Kalanlar" ve "Ajans Haberleri" adlı kitapların yazarı Seçkin, üçü "Yılın Gazetecisi" olmak üzere 20'yi aşkın "Gazetecilik Başarı Ödülü" sahibi. Cumhuriyet tarihimizin 75 yılına Türk Sanat Musıkisi dalında damgasını vuran Safiye Abla, 90 yıllık yaşamında yapayalnızlığın acısını yüreğinin orta yerinde sürekli taşımasına karşın, acıyı bal eylemeyi hep başardı...”www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)