Şükran Güngör ( 1926)
tiyatro ve sinema oyuncusu1926 yılında Aydın’ın Çine İlçesi’nde doğdu. Oyunculuğa ortaokul yıllarında Halkevi’nde başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gördüğü eğitimi yarıda bıraktı. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’a başvurarak profesyonel tiyatro yaşamına başladı.

İlk olarak Küçük Sahne’de ‘Fareler ve İnsanlar’ oyununda rol aldı. Daha sonra Karakolda, Onikinci Gece, Babayiğit, Hamlet, Örümcek, Her Yerde Bulut, Bir Ümit İçin ve Godot’yu Beklerken oyunlarında önemli roller üstlendi.

1956 yılı başlarında Küçük Sahne’den ayrılarak Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Karaca ve Site tiyatrolarında çalıştı. 1962 yılında Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter’le birlikte Kent Oyuncuları’nı kurdu. Burada, Raşamon, Aptal Kız, Aşk Efsanesi, Nalınlar, Derya Gülü, Miras, Mary Mary, Üç Kuruşluk Opera, Pembe Kadın, Vanya Dayı, Çöl Faresi, Bedel, Kim Kimi Kiminle, Ver Elini Broadway, Batak Göl, Buzlar Çözülmeden, Arzu Tramvayı, Harold ve Maude, Lütfen Kızımla Evlenir misin, Küçük Mutluluklar, Umut Şarkıları, Maria Callas, Martı, Nükte ve Çözüm adlı oyunlarda önemli rollerde sahneye çıktı.

Kim Korkar Hain Kurttan ve Küçük Devlet oyunlarında yönetmenlik yaptı.

Tiyatro dışında sinema ve televizyon oyunculuğu da yaptı. “Fatma Bacı” (1972), “Kızım Ayşe” (1974), “Dul Bir Kadın” (1985), “Nihavend Mucize” (1997), “Güle Güle” (2000), “Herkes kendi evinde” (2000), “Büyük Adam Küçük Aşk” (2001) sinema filmleri ile “Aşk-ı Memnu” (1975), “Yarın Artık Bugündür” (1987), “Uğurlugil Ailesi” televizyon filmlerinde rol aldı.

15 Eylül 2002 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ÖDÜLLERİ:

2000 yılında 37. Antalya Film Şenliği’nde ‘Güle Güle’ filmindeki rolüyle “En iyi Yardımcı Erkek oyuncu” ödülünü aldı.

Ankara Film Festivali’nde “Büyük Adam Küçük Aşk” filmindeki emekli yargıç rolüyle de “En İyi Erkek Oyuncu ödülü”ne layık görüldü.

13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)